VTEC Ne İşe Yarar....

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Motosiklet Ve Bisiklet Bölümünden VTEC Ne İşe Yarar.... ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye
  Reklam

  VTEC Ne İşe Yarar....

  Reklam  VTEC Ne İşe Yarar....

  Forum Alev
  VTEC NE İŞE YARAR ? Honda’nın çok sevilen VFR motoruna ansızın VTEC sistemini eklemesiyle motosikletin popülerliği gittikçe düştü. Üstelik VFR’deki VTEC, Honda’nın yıllardır otomobil motorlarında kullandığından tamamen farklıydı. Bu mühendislik gösterisinin sebebi neydi?
  80’li yıllar motosiklet motorlarında da dört ya da beş valfli sistemlerin görülmeye ve hatta yaygınlaşmaya başladığı bir dönemi temsil eder. Güçlenen ve hızlanan (devir sayısı artan) motorların Oksijen ihtiyacını karşılayabilmek ve kirli gazları silindirden çabucak tahliye edebilmek için en iyi metod, silindir kafasına daha küçük çaplı ama daha fazla sayıda valf koyabilmekten geçiyordu. Yamaha’nın Genesis teknolojisi 85’de bunu beş valfle denedi. Ancak endüstrinin geneli iki adedi emme, iki adedi de egzoz olmak üzere dört valfte karar kıldı.

  Dört valfli kafalar, motorun hava açlığının çok, dolayısıyla da hava akış hızının yüksek olduğu yüksek devirlerde ideal davransalar da düşük devirlerde zorlanırlar. İçten yanmalı motorlarda gücü ve verimliliği etkileyen unsurların başında yanma hızı gelir. İyi tasarlanmış bir motorda hava+yakıt karışımı mümkün olduğunca çabuk yakılır ve dışarıya çok az yanmamış yakıt atılır. Bu şekliyle her yakıt molekülünden azami şekilde faydalanılmış olunur. Ancak yüksek devirli motorlarımızın içerisinde saniyenin bir kaç yüzünde bir meydana gelen olaylar sırasında verimli yanmayı sağlamak da malesef hiç kolay değildir. Yanma verimini arttırmak için yapılabilecek ilk şey silindir içerisinde türbülans ve karmaşa yaratmaktır. Bu şekilde mikro düzeyde yakıt ve Oksijen moleküllerinin birbirleriyle karşılaşma şansını arttırmış oluruz. Emme valflerinden silindire giren hava+yakıt karışımının hızının yüksek olması silindir içerisindeki türbülansı teşvik eder.
  VTEC sistemi de, düşük devirlerde emme valflerinden birini kapatarak aynı miktardaki havanın tek bir valf üzerinden, yani daha dar bir açıklıktan silindire girmesini sağlar. Karışımın hızının artması silindir içerisindeki yanmanın hızını ve verimini arttırır. Bu sistemle Honda, her amaç için kullanılacak bir motor karakteri yaratmayı amaçlamış. Düşük devirlerde güçlü ve canlıyken, üst devirlerde de soluğu kesilmeyen, yani çift karakterli bir motor yaratmış. Bu kadar karmaşık bir sistem eklemeye değermiydi? Bilmiyoruz... 2. 2
  cbiter
  Üye

  --->: VTEC Ne İşe Yarar....

  Reklam  paylaşım için saol...+ Yorum Gönder
vtec ne işe yarar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi