En İyi 10 Motorsiklet Rotası

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Motosiklet Ve Bisiklet Bölümünden En İyi 10 Motorsiklet Rotası ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gönülce
  Özel Üye
  Reklam

  En İyi 10 Motorsiklet Rotası

  Reklam  En İyi 10 Motorsiklet Rotası

  Forum Alev
  Orta yaş bunalımını motosikletle Avrupa turuna çıkarak aşan motosikletçi Mike Carter'a göre, Trabzon-Şavşat yolu Avrupa'nın en güzel motosiklet rotalarından

  Birçok motosikletçi otomobil sürmeyi, film izlemeye benzetir. Motosiklet kullanmak ise çok daha fazlasıdır. Etrafınızı saran metal bir korumadan yoksun bir şekilde yol alırsınız; incinebilirlik duygusu ve tehlikelerden korunma güdüsü duyuları açar, dünyanın bir parçası olduğunu hissedersiniz.

  İyi bir motosiklet rotasının olmazsa olmazı, kıvrımları ve virajlarıdır; dizlerinizi bu sayede yere yaklaştırıp, kalp atışlarınızı hızlandırabilirsiniz. Pürüzsüz asfalt, iyi görüş mesafesi, güzel manzara ve macera duygusu bir araya geldiğinde motosikletçi nirvanasına erişmişsiniz demektir...

  2006'nın sonunda motosikletiyle çıktığı Avrupa turunda 6 ayda yaklaşık 30 bin km yol yapan İngiliz motosikletçi Mike Carter (42), Avrupa'daki en iyi 10 motosiklet rotasını belirledi. Carter, Trabzon-Şavşat (Artvin) yolunu da bir motosikletçi için Avrupa'nın en iyi güzergahlarından biri ilan etti. Carter'ın değerlendirmesine bir göz atalım:

  1 Buxton-Macclesfield İNGİLTERE  Peak District'teki 11 km uzunluğundaki asfalt yol, bir motosikletçi ayinidir. Tüm Britanya'nın en tehlikelisi olarak da bilinen bu yoldaki saatte 75 km hız sınırlaması kimseyi durdurmaz. Mükemmel bir manzaranın, iyi bir görüş mesafesinin eşlik ettiği bitmek bilmeyen virajlarda konsantrasyon çok önemli. Yolun sonundaki Cat and Fiddle Pub'ındaki kahve molasıysa, onlarca motosikletçiyle muhabbet için eşsiz bir fırsat.

  2 Napoli-Salerno (Amalfi Sahil Yolu) İTALYA  Bu rotayı yaz aylarında denemeyin, aksi takdirde dar yolda turist kafilelerin neden olduğu trafikte sıkışıp kalırsınız. Asıl macera, Napoli'deki trafik anarşisini ve koyu geride bıraktıktan sonra başlıyor. Sahilden uzanan yolun virajlı 50 km'lik bölümü özellikle dikkat çekici.

  3 Sibiu-Curtea de Arges, (Transfagarasan Otoyolu, Transilvanya) ROMANYA  Romanya'nın idam edilen komünist diktatörü megalomanyak Nikolay Çavuşesku'nun doğayı fethetme idealinin 70'lerdeki eseri olan Transfagarasan yolunun 35 km'si Romanya'nın en yüksek dağlarını katediyor. Kış aylarında kapalı olan bu yol yaz gezileri için uygun. Rota üzerindeki manastırlar ve gotik şatolar, Valentino Rossi'nin bile fantezilerini süsleyecek güzellikte. Dracula'nın anavatanındaki yol tartışmasız en güzel motosiklet rotalarından.

  4 Bergen-Geiranger NORVEÇ  Norveç fiyortları arasında seyreden yolu iyice sindirebilmek için birkaç gün ayırmak gerekiyor. 1,000 metre derinliğindeki uçurumlar, çağlayanlar ve uzun tünellerin eşlik ettiği yolda feribotlar, deniz suyunun hükmettiği vadiler arasında köprü vazifesi görüyor.

  5 Trabzon-Şavşat TÜRKİYE  Trabzon'dan sahil yolunu kullanarak doğuya uzanınca, Gürcistan sınırındaki Hopa'da bir mola verin ve sonra Şavşat'a doğru gaza asılın. Birden Karadeniz'in meşhur yeşilinin, dramatik bir şekilde Doğu Anadolu'nun kahverengine ve sonra tekrar yeşile dönüştüğüne tanık olacaksınız. Çay tarlaları arasında geçen toplam 300 km'lik yol, insana birkaç kıtayı katetmiş, Alpler'de, İsviçre geçitlerinde gezmiş hissi veriyor.

  6 Gletcsh-Andermatt (Furka Geçidi) İSVİÇRE  Türkler bu yolu Doğu Anadolu'ya benzetiyormuş. Dağ manzarası eşliğindeki asfalt yolda 1982'de inşa edilen 2,100 metre yükseklikteki bir tünel, bu rotayı tatlandıran bir baharat. Yolun büyük bölümü hız yapmaya uygun. Ancak yüksek rakımdaki yolda buzlanmaya dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca yol çok sayıda mola gerektirecek kadar güzel bir manzaraya sahip.

  7 A2 Antrim Kıyısı yolu KUZEY İRLANDA

  100 km'lik bölümü, dünyanın en iyi motosiklet rotalarından biri. Zaman zaman motosiklet yarışlarının da düzenlendiği rota çevresinde yaşayan halk da motosikletçi dostu biliniyor. Balıkçı köyleri arasında kıvrılan yol, motosikletçiye denizde süzülüyormuş hissi veriyor. Yolun sonundaki ödül ise meşhur İrlanda viskisi.

  8 Bar KARADAĞ-Saraybosna BOSNA  400 km uzunluğundaki yolun doğası, enduro bir motosiklet gerektiriyor. Bu rotanın mevsimi sonbahar; Karadağ'a adını veren Kara Dağlar aslında bir boya kutusu kadar renkli. Bobotov Kuk Kayak Merkezi'nden sonra Durmitor Ulusal Parkı'na dönün. Rota üzerinde yer alan 1,5 km derinliğindeki Tara Kanyonu, 75 km uzunluğuyla dünyanın en büyük ikinci kanyonu. Bosna'ya ulaştığınızda, tarlalar, köyler arasında geçen yolun son durağı Saraybosna olacak.

  9 Saranda-Vlora ARNAVUTLUK

  Arnavutluk'ta motosiklete binerseniz, Indiana Jones gibi hissedebilirsiniz. Yılanlar, köpek saldırıları, kalaşnikoflu gençlerin tehditleri, bu rotanın adrenalin yüzdesini artırıyor. Zeytin ağaçları, orkidelerle süslü sahil yolu üzerindeki ıssız kumsalda Enver Hoca'nın makineli tüfekler için yaptırdığı beton koruganlar (bunker) dikkat çekici. Yol, ücra Osmanlı köyleri arasından uzanıyor.

  10 Cabo de Gata-Granada İSPANYA  Yaklaşık 200 km uzunluğundaki yol ekstrem kültürel ve iklimsel özelliklere sahip. Cabo de Gata'nın sıcak, ıssız, volkanik yarlarından, Las Alpujarras'ın nazik tepelerine, temiz ve ince atmosferine doğru uzanan yol üzerinde eşsiz güzellikte bir de kanyon var. Yol alırken kendinizi bir spagetti western kahramanı, motosikletinizi de at sanabilirsiniz. İyi, Kötü ve Çirkin filminin burada çekildiğine şaşırmamak gerek.
 2. 2
  behlül571
  Üye

  --->: En İyi 10 Motorsiklet Rotası

  Reklam  çok ilginç rotalar...+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi