Motosiklet Filmleri

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Motosiklet Ve Bisiklet Bölümünden Motosiklet Filmleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Mattet
  Usta Üye
  Reklam

  Motosiklet Filmleri

  Reklam  Motosiklet Filmleri

  Forum Alev
  Motosiklet icat edildiği günden bu güne yarışlarıyla, yeni modelleriyle ve teknolojisiyle gündemde olan bir araçtır. Hemen her konuya el atan film endüstrisi de motosiklete ilgi göstermiş ve günümüze kadar birçok farklı tarzda motosiklet içerikli filmler çekilmiştir. Her filmde mutlaka karizmatik bir motorcu ve demir atını görmüşüzdür. Bu filmlerin etkisi o kadar büyüktür ki motorcular arasında idol kabul edilip saç, giysi hatta motosikletlere bile yansımıştır. Eski filmlerde konsepti deri ceketler, ışıldayan kromlar ve güçlü V2 motor sesi oluştururken yakın zamanda çekilen filmler spor tarzı renkli ve modifiye edilmiş motosikletler ile custom chopperlar karıştırılarak sunulmaya başlanmıştır. İşte bu yazımda da motosiklet ağırlıklı ve motorcu ruhuna hitap eden başlıca filmleri tanıtıp kısaca bahsetmek istiyorum. Hollywood’da çekilmiş birçok motosikletçi filmi olduğunu da belirtmek isterim. Umarım filmler çekilmeye devam eder ve mantık çerçevesinde çekilmiş, motorcuyu serseri gibi göstermeyip gerçek motorcuyu anlatan filmleri sinemalarımızda görürüz.


  The Wild Ones (1953)


  Yönetmen: László Benedek

  Oyuncular
  Marlon Brando
  Mary Murphy
  Robert Keith
  Lee Marvin

  Motosiklet çeteli filmlerin büyükbabası niteliğindeki bu filmde Marlon Brando’nun gençlik halini görmekteyiz. Filmi konusu motosikletli iki çetenin liderlerinden birisinin tutuklanması sonrası küçük kasabada terör estirmeleri ile gelişiyor. Ayrıca film gençlik sorunlarına da değinmeden geçmemiş.

  The Great Escape (1963)


  Yönetmen: John Sturges

  Oyuncular
  Steve McQueen
  James Garner
  Charles Bronson
  Donald Pleasence

  Amerikan sinemasının başyapıtlarından birisi. Başrolde ünlü aktör Steve McQueen oynamakta. 2. Dünya savaşında esir düşen askerlerin sıkı korunan Nazi kampından kaçma planları ve çabaları anlatılıyor. Tabi merak ediyorsunuz motosiklet ile ne alakası var. Capt. Hilts “The Cooler King” (Steve McQueen)’in kaçmak için Nazi askeri motosikletini kaçırmasıyla bize şenlik doğuyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

  The Leather Boys (1964)


  Yönetmen: Sidney J. Furie

  Oyuncular
  Rita Tushingham
  Colin Campbell
  Dudley Sutton
  Gladys Hanson

  Tam bir hüzün filmi. Filmde İngiliz genç çiftlerin yaşadığı aile sorunları, bölünmeler anlatılmış. Motosiklet bu filmde de önemli bir yere sahip. Motosikletçilere katılma ve sonrasında kendi kimliğini arayış ortaya konmuş.

  Easy Rider (1969)


  Yönetmen: Denis Hooper

  Oyuncular
  Peter Fonda
  Denis Hooper
  Jack Nicholson

  Efsane olan ve en çok bilinen motosiklet filmidir. Ögürlüğüne düşkün iki Amerikan motorcu arkadaşın yaşadıklarını izliyoruz.

  Filmin sonu ise herkesi düşündürecek bir sonla bitiyor. Peter Fonda’nın karizması ve custom chopper motorlar bile bu filmi izlemeye değer kılıyor.

  Electra Glide in Blue (1973)  Yönetmen: James William Guercio

  Oyuncular
  Robert Blake
  Billy Green Bush
  Mitch Ryan

  Motosikletli iyi bir polisin Arizona’da suçlulara karşı verdiği mücadelenin anlatıldığı bir film. Aksiyon ve suç içerikli film severlere göre.

  On any Sunday 1 (1971) & 2 (1981)


  Yönetmen: Bruce Brown

  Oyuncular
  Bruce Brown
  David Evans
  Mert Lawwill
  Steve McQueen

  Bu film ise motosiket yarışçılarının yaşamını, yarış tutkularını, neden bunu yaptıklarını anlatan döküman niteliğinde bir yapıt.

  1981 yılında ikincisi çekilen filmi bu sefer yönetmen Ed Forsyth ve Don Shoemaker beraber yönetmişler. Film gene aynı konsepte sahiptir.

  Take it to the Limit (1980)


  Yönetmen: Peter Star

  Bu filmde aynı On Any Sunday filmi gibi motosiket yarışçılarının yaşamını, yarış tutkularını, neden bunu yaptıklarını anlatan döküman niteliğinde bir yapıttır.

  Harley Davidson And the Marlboro Man (1991)


  Yönetmen: Simon Wincer

  Oyuncular
  Mickey Rourke
  Don Johnson

  İki motorcu arkadaş Harley ve onun sıkı kovboy arkadaşı Marlboro ortak bir arkadaşlarının barını, yeni yapılacak olan bir banka sebebiyle kaybetmek üzere olduğunu öğrenirler. Yeni bir kontrat içinde 2.5 milyon dolar istenmektedir. Harley ve Marlboro arkadaşlarına yardım için bankayı symaya karar verirler. Her nasılsa soydukları zırhlı araçtan para yerine yeni üretilmiş sentetik uyuşturucu aldıklarını görürler ve senaryo böyle devam eder. Tam bir aksiyon filmi.

  Born To Ride (1991)


  Yönetmen: Graham Baker

  Oyuncular
  John Stamos
  John Stockwell
  Teri Polo

  Amerikan ordusunun süvari birliğini modernize etmeyi düşünmesi ve bir subayın süvari birliğini motosiklet ile modernize etme çabasının işlendiği bir film.

  Biker Boyz (2003)  Yönetmen: Reggie Rock Bythewood

  Oyuncular
  Lurence Fishburne
  Derek Luke
  Orlando Jones
  Lisa Bonet

  Amerikan motosiklet kulüplerinin yaşam tarzlarını anlatan bir film. Genç bir motorcunun babasının bir yarış sırasında ölmesi ve sonrasında gelişen olaylar zinciri.

  Torque (2004)  Yönetmen: Joseph Kahn

  Oyuncular
  Martin Henderson
  Ice Cube
  Monet Mazur
  Matt Schulze

  Uçuk kaçık bir film. Fizik sınırlarının aşıldığı bol bilgisayar efektli bir film. Macera aksiyon şov izlemek isteyenler mutlaka izlesin. Özellikle türbin motorlu MTT Y2K motosikleti filmi özel bir konuma taşımakta.

  SuperCross (2005)  Yönetmen: Steve Boyum

  Oyuncular
  Steve Howey
  Mike Vogel
  Cameron Richardson

  “Korku ne ki, her şey risk” sloganıyla anılan film. Babalarının şüpheli ölümü sonrası iki kardeşin Las Vegas Motokross Şampiyonasına hazırlanmalarının anlatıldığı bir film. Özellikle kros motosiklet kullanıcıları yoğun ilgi göstermekte.

  Dust to Glory (2005)


  Yönetmen: Dana Brown

  Aksiyon, Macera ve döküman niteliğinde olan bir film. Meksika’da ki geleneksel offroad yarışı olan Baja 1000 in anlatıldığı bir film.

  The Worlds Fastest Indian (2005)  Yönetmen: Roger Donaldson

  Oyuncular
  Anthony Hopkins
  Iain Rea
  Tessa Mitchell

  Yeni Zellanda’lı motor tutkunu Burt Munro’nun hikayesi. Motosiklet ile kendi sınıfında dünya hız rekorunu kırmayı hedefleyen Burt’un Amerika tuz çölüne kadar yaptığı yolculuk ve kara hız rekorunu kırma başarısı anlatılıyor. Mutlaka izlenmesi gereken bir film.

  Ghost Rider (2007)


  Yönetmen: Mark Steven Johnson

  Oyuncular
  Matt Long
  Raquel Alessi
  Peter Fonda
  Nicolas Cage
  Eva Mendes

  Film ünlü çizgi roman Hayalet Sürücü ‘nün sinemaya uyarlanması. Tamamen fantastik macera tarzındaki film bu tarz severler için gerçekten çok iyi bir film. Özellikle Ghost Rider’ın Cehennem Motoru (Hell Bike) oldukça dikkat çekici.

  Wild Hogs (2007)


  Yönetmen: Walt Becker

  Oyuncular
  Tim Allen
  John Travolta
  Martin Lawrence
  William H.Macy

  4 yakın arkadaşın motosiklet ile Amerika turuna çıkmaları ve yolda motosiklet çetesiyle kavga etmeleri ve olayların büyümesi ile gelişen film komik sahneleriyle motorculara çok keyifli anlar yaşatıyor. Gülmek isteyenler kesinlikle izlemeli.

  Sizlere başlıca motosiklet konulu filmlerden bahsettim. Daha çok film var ama hepsinden burada bahsetmek gerçekten çok zor. Genede sinema fanatiklerinin şimdiden araştırmaya başaldığını hissediyorum. İyi seyirler!
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Motosiklet Filmleri

  Reklam  Motosikletler insanların özgürlüklerine düşkünlüğünü göstermektedir.Ünlü filmler arasında hayalet sürücü,terminatör, gibi filmler de bulunmaktadır.Buradaki filmler motor üzerine kurulu değildir ama karakterler ile uyum sağlamıştır.+ Yorum Gönder
alevli motorcu filmi,  motor yarışı filmleri,  motor yarış filmleri,  yarış filmleri,  motosiklet filmleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi