Arabalardaki Ses Sistemi, Sistemleri

+ Yorum Gönder
Modifiye Bölümü ve Modifiyeli Arabalar-Parçalar Bölümünden Arabalardaki Ses Sistemi, Sistemleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Arabalardaki Ses Sistemi, Sistemleri

  Reklam  Arabalardaki Ses Sistemi, Sistemleri

  Forum Alev
  Arabalardaki Ses Sistemi, Sistemleri  Tuning in vazgeçilmezi sound system ler in aslında kurulumu çok ta kolay değil. Gelişi güzel bağlanan 2 kolon ve mid tis takımı sizi hiç tatmin etmeyecek gözünüz hep başkalarının arabalarında olacak. Onun yerine düzgün bir şekilde kurulmuş ses sistemi ve net ses alımı ile çok daha başarılı desibel ve kalite elde edebilirsiniz. Bunun için öncelikle ses sistemlerinden bahsedelim.

  Bass kolonu nedir? Arabalarda Bass Kolon Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?
  Bass kolonun çalışma prensibi düşük frekans üreterek kalın sesler çıkarabilmesidir. Arkasındaki mıknatıs ve bobin sayesinde öndeki plastik bölgeyi ( kolon kalitesine göre bu madde değişkenlik gösterir ) titreterek havanın titremesini sağlar ve bass sesini oluşturur.
  Bass kolonlar araçlarda özellikle bagaja yada arka camın altına takılırlar. Ancak günümüzdeki hırsızlardan dolayı bagajlar tercih edilmektedir. Bu tür kolonlardan kaliteli ses almak istiyorsanız birde amfi ye ihtiyacınız var demektir.

  Tiss Kolonların Kullanımı ve Çalışma Prensibi;

  Tiss kolonlar daha küçük frekansı yüksek olan mıknatıs önlerinde ince narin ama sağlam bir yapı bulundururlar. Bu alanda genellikle folyo tarzı madde kullanılır. Bu kolonlar çoğunlukla dinleyiciye yakın bölgelere yerleştirilmelidir.
  Kapılar bunlar için uygun bölgelerdir.
  Mid Kolon
  Mid kolon ise enstürmanlardan daha çok, sanatçı sesleri çıkarmak ve tiz ile bass arasındaki müzeik bağlanısındaki birleşimi ayarlar. Mid tiz takımlarında ayrıca bir kutu çıkar buda tiz sesleri ile sanatçı seslerini ayırarak kaliteli artırır.
  Araba Ses Sistemi Döşemesi;
  Öncelikle tuning olarak orta seviye bir ses sistemini araca nasıl yükleriz ondan bahsedelim. En önemlisi teyp tir. Çünkü koyacağınız cd yi cd-çalar okur. Nekadar kaliteli bir okuma yaparsa okadar kaliteli ses alırsınız. Bu alanda önerebileceğim en iyi teyp Pioneer dir, alternatig olarak Alpine cd-çalar da kullanabilirsiniz. Ancak alpina marka ürünlerin menüsü biraz karışıktır. O yüzden Pioneer daha çok tercih edilen bir üründür.
  Aracınıza takacağınız mid tiz takımındaki mid kolonunu alırken kapı içindeki ayrılmış kolon alanının büyüklüğünün kaç santim olduğuna dikkat ediniz ve ona göre kolon seçimi yapınız. Mid kolonları aracınızda kapı içine yerleştirirken kolon ile kapı arasına köpük doldurun ve mümkünce tüm kapının içini strafor ile yalıtın. Bu sizin daha tok bir ses almanızı sağlayacaktır. Tiz kolonları ise aracın yan aynalarının hemen arkasına eski model arabalardaki ayna ayar düğmelerinin olduğu yerleri kesip montaj etmenizi öneririm. Aracın orjinelliğinin bozulacağından korkmayın satacağınız zaman 2 tane tis takımı alır yerine takarsınız sorun olmaz. Bass kolonları kendinize özel garaj yada güvenlik sisteminiz yoksa bagaja yerleştirmenizi öneririm. Ses sistemi döşerken bagajınızdan ödün veremiyorsanız kabinli bass tercih edebilirsiniz. Bagaja döşenen Basslardan sizin kulağınızı en çok bagaj kapağındaki plaka sesi etkiler. Bunun içinde bagaj kapağındaki plakayı sökün ve silikon ile yapıştırın. Hem daha güzel görüntü elde edersiniz hemde arkanızdakiler metal sesi dinlemezler. Bass kolon olarak ta size dünya birincisi olan JBL kolonu öneririm. Alternatif olarak kickers yada alpine alabilirsiniz. Ses sistemlerinde en önemlilerden birisi de Amfi dir. Amfi de JBL yine dünya şampiyonu ve tek bunu önerebilirim. Sorun yaşamak istemiyorsanız kesinlikle Jbl amfi derim ayrıca herhangi bir ortamda açtığınız zaman amfinin estetiği ve içierisindeki mavi neon lambacığı ile çok şık bir görüntü veriyor.
  Alpine Ses Sistemi, Alpine Ses Sistemleri Döşeli Birkaç Örnek

  Çeşitli markaların Ses Sistemi Resimleri;


  Bunlarda Profesyonel olarak yapılmış fuar ve dergi otomobilleri. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Arabalardaki Ses Sistemi, Sistemleri

  Reklam  Bir arabanın olmazsa olmazıdır ses sistemi.Özellikle arabalarına çok titiz olanların yada müzik sevenlerin tercih ettiği görülmektedir.Araba ile giderken gençlerin son ses açıp o malum müziği herkese dinlettikleri aşikardır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi