Aşçılık mesleği ile ilgili bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Aşçılık mesleği ile ilgili bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  HARBİKIZ
  Bayan Üye
  Reklam

  Aşçılık mesleği ile ilgili bilgi

  Reklam  Aşçılık mesleği ile ilgili bilgi

  Forum Alev
  Aşçılık mesleği ile ilgili bilgi

  Lokantalarda, konaklama yerlerinin toplu yemek yenen özel veya resmi kurumların mutfaklarında, yemek fabrikalarında çalışma olanağı bulabilirler.

  Aşçılık Programının Amacı : Aşçılık programının amacı toplu yemek yenilen yerlerde yiyecek hazırlama ve mutfak yönetim alanında çalışacak elemanları yetiştirmektir.

  Aşçılık Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Aşçılık programında besin bilimi, gıda bilimi, yiyecek hazırlama ve standart geliştirme, besin hijyeni, dünya mutfaklarından örnekler, mutfak yönetimi ve denetimi gibi dersler okutulmakta ve uygulama yaptırılmaktadır.

  Aşçılık Mesleği için Gereken Nitelikler : Aşçılık programında okumak isteyenlerin tad ve koku duyumları gelişmiş, düzenli çalışma alışkanlığına sahip, dikkatli ve titiz kimseler olmaları gerekir. Yaratıcılık meslekte başarıyı artırıcı bir özelliktir.

  Aşçılık Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :

  GAZİANTEP - GAZİANTEP MESLEK YÜKSEKOKULU
  ANADOLU - ESKİŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU
  AFYON - KOCATEPE AFYON MESLEK YÜKSEKOKULU
  ABANT İZZET BAYSAL - MENGEN MESLEK YÜKSEKOKULU

  Aşçılık Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Aşçılık programını bitirenlere "Aşçılık Meslek Elemanı" ünvanı verilir. Aşçılar çalıştıkları kurumun mutfağından yemek listesini hazırlama, gereken malzemenin alınmasını, alet araç ve gereçlerin bakımını ve yiyeceklerin belli bir plana göre yapımı için diğer çalışanları görevlendirme gibi işleri yürütür. Hazırlanan yiyeceklerin kalitesini denetler ve zevke uygun şekilde sunulması için gerekenleri yapar.

  Aşçıların Çalışma Alanları : Aşçılar lokantalarda, konaklama yerlerinin, toplu yemek yenen özel veya resmi kurumların mutfaklarında, yemek fabrikalarında çalışma olanağı bulabilirler. İyi yetişmiş yaratıcı aşçılar kolaylıkla yüksek ücretli iş bulabilmektedirler. 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Aşçılık mesleği ile ilgili bilgi

  Reklam  aşçılık eskiden usta çırak ilişkisi ile zamanla yetiştirilen çırakların mesleği olurdu şimdilerde işin eğitim ile yapılması meslek yülsekokullarını bitiren kişilerin aşçılık diploması almasın sağlıyor+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi