Harita Teknikeri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Harita Teknikeri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  TUANA
  Emekli
  Reklam

  Harita Teknikeri

  Reklam  Harita Teknikeri

  Forum Alev
  HARİTA TEKNİKERİ


  TANIM


  Arazi parçalarının, biçim, konum, engebe vb. yönlerden durumunu belirleyerek haritalarının yapılmasında harita mühendislerinin gözetim ve denetimi altında görev yapan kişidir.


  GÖREVLER


  - Arazi ölçümlerinde kullanılacak aletlerin bakım ve ayarını yapar, - Haritası yapılacak araziyi çeşitli açılardan inceler, - Arazinin çeşitli aletlerle ölçümünün yapılmasında harita ve krokilerin çizilmesinde harita mühendisine yardımcı olur.


  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


  - Hassas ölçme aletleri (jalon ve sehpası, teodolit ve çeşitleri, nivo ve çeşitleri, planometre), - Elektronik uzaklık ölçerler ve çeşitleri, - Bilgisayar, - Fotogrametrik harita yapımına ilişkin değerlendirme aletleri, - Harita çizimi araç ve gereçleri, - Ozalit ve diğer kopya araçları.


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER


  Harita teknikeri olmak isteyenlerin; - Normalin üzerinde genel yeteneğe, - Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilme gücüne, - Dört işlemle çabuk hesaplama yapabilme gücüne, - El-göz koordinasyonu ve çizim yeteneğine sahip, - Bedence sağlam ve güçlü kimseler olmaları gerekir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


  Harita teknikerleri iş yerinin durumuna göre, topograflar, harita, jeoloji, jeofizik, çevre ve petrol mühendisleri ile işbirliği halinde çalışırlar ve çalışmalarında birinci derecede verilerle veya laboratuarlarla ilgilidirler. Harita teknikerleri işlerini hem büroda hem de açık havada yürütürler. Görev sık sık seyahat etmeyi gerektirir.


  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


  Bayındırlık ve İskan, Tarım ve Köy İşleri, Enerji, Orman, Ulaştırma, Turizm Bakanlıkları ve bunlara bağlı kuruluşlarda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve özel sektöre ait inşaat şirketlerinde görev alırlar. Son zamanlarda, özellikle inşaat şirketlerinin yurt dışında almış oldukları işlerde başarılı olmaları ve iş yoğunluklarını artırmaları, bu mesleğe olan ihtiyacı açıkça göstermektedir. Bu mesleği kadınlar da seçmektedir. Okullarda harita teknikerliği bölümü öğrencilerinin yaklaşık % 20’sini bayanlar oluşturmaktadır.


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


  Meslek eğitimi, meslek yüksek okullarının ”Harita” bölümünde verilmekte iken, bu bölüme artık öğrenci alınmaması nedeniyle, Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler ”Harita” bölümü eğitiminin verildiği zamanda araştırılan bilgileri kapsamaktadır.


  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


  “Harita ve Kadastro”, “Harita” ve “Harita ve Maden Ölçme” ön lisans programlarına girebilmek için, - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Merkezi sistemle yapılan Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) yeterli “Sayısal (SAY)” puanı almak gerekmektedir. Meslek liselerinin “Harita ve Kadastro” ve “Tapu Kadastro” bölümlerinden mezun olanlar üniversitelerin “Harita ve Kadastro”, “Harita” ve “Harita ve Maden Ölçme” ön lisans programlarını tercih ettiklerinde ortaöğretim başarı puanları 0.65 ile çarpılarak ÖSS puanlarına eklendiğinden, diğer alanlara göre daha yüksek bir ağırlıklı puan elde etmekte ve öncelikle yerleştirilmektedirler.


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ


  Meslek yüksek okullarında 2 yıllık eğitim verilerek bu meslek öğretilir. Eğitim süresince; 1. yıl; Mesleki Matematik 1-2, Trigonometri, Ölçme Bilgisi 1-2, Mesleki Uygulama 1-2 ve Kültür dersleri (Türkçe, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil gibi), 2. yıl; Ölçme Bilgisi 3-4, İmar Hukuku, Fotogrametri, Kadastro ve Kamu Ölçme Bilgisi, Şehircilik, İmar Bilgisi ve Aplikasyon, Yol-Su, Mesleki Uygulama 3-4 ve bitirme projesi aaai dersleri verilir.


  MESLEKTE İLERLEME


  “Harita ve Kadastro”, “Harita” ve “Harita ve Maden Ölçme” ön lisans programlarını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Diaaa Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği” ve “Jeoloji Mühendisliği” lisans programlarına diaaa geçiş yapabilirler.


  BENZER MESLEKLER


  - Tapu Kadastro Teknikerliği, - Yapı ressamlığı, - Harita mühendisliği.


  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU


  Eğitim süresince öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunca verilen öğrenci kredisini alırlar. Bunun dışında başarılı olan öğrencilere; Karayolları, Devlet Su İşleri, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlar burs vermektedirler. Mezunlar kamu ve özel sektörde çalışma olanağına sahiptirler. Kamu kesiminde çalışanların ücretleri her yıl yasalarla belirlenir. Özel sektörde çalışanların elde ettikleri ücret ise, sözleşmelerle belirlenir.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Harita Teknikeri

  Reklam  HARİTA TEKNİKERİ ne olabilir harita kadastro mühendisi yanında çalışan elaman onun vereceği işleri yapan ölçümleri gerçekleştiren kişilerin yaptığı meslek 2 yıllık meslek yüksek okullarının mezun verdiği teknikerlerdir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi