Güzellik Uzmanı

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Güzellik Uzmanı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Güzellik Uzmanı

  Reklam  Güzellik Uzmanı

  Forum Alev
  GÜZELLİK UZMANI


  TANIM


  Kozmetik bilim ve teknolojisinden doğru bir şekilde yararlanarak cildi ve vücudu daha sağlıklı, daha güzel, daha genç göstermek için gerekli araç ve makineleri doğru ve bilinçli bir şekilde uygulayan kişidir.

  GÖREVLER

  - Cildin yapısını inceler, türünü tespit eder, ihtiyacını belirler, - Cildi buhar, süt, tonik ve losyonlar kullanarak temizler, bakımı yapar, -Kan dolaşımını sağlamak ve gözenekleri açmak için çeşitli maskeler uygular, - Yüzdeki kırışıklıkları giderici işlemler yapar, -Yüz ve vücuttaki istenmeyen tüyleri alır, - Tırnak bakımı yapar, vücuda ve yüze masaj uygular, -Yüz şekillerine uygun gece ve gündüz makyajı yapar, - Bölgesel zayıflama programları uygular.
  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


  - Elektrodyon, - Yüksek frekans aletleri, - Epilasyon aleti, - Manikür, pedikür aletleri, - Masaj aletleri, -Her türlü cilt bakım ürünü vb.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Güzellik uzmanı olmak isteyenlerin; - Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - Görme duyusu gelişmiş, - Estetik görüş sahibi, - Yenilikleri izleyebilen, - Sabırlı, titiz ve dikkatli, -Uzun süre ayakta durabilecek kadar bedence dayanıklı

  kimseler olmaları gerekir

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


  Güzellik uzmanları, güzellik salonlarında görev yaparlar. Ortam temiz, sakin, genellikle hoş kokulu ve sterildir. Güzellik uzmanları müşterileri ile iletişim halinde çalışırlar ve pazar günü dışında haftanın her günü görev yaparlar. İş genellikle ayakta yürütülür.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


  - Meslek elemanlarının, güzellik salonlarında, kuaför salonlarında, cilt bakım salonlarında, mankenlik ajanslarında, sinema ve televizyon stüdyolarında, büyük otellerde, kozmetik sanayiinde, güzellik malzemesi satan ve pazarlayan işyerlerinde çalışma olanakları vardır. -Bu meslekte genellikle kadınlar çalışmakta olup, oranı %90 dolaylarındadır. - Meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


  Bu mesleğin eğitimi; Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri, kız meslek/meslek liseleri ve çok programlı liselerin Cilt Bakımı ve Kuaförlük Alanı, Cilt Bakımı dalında, Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde ve pratik kız sanat okullarında, ayrıca özel kuruluşların açmış olduğu özel kurslarla verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


  Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liselerinde liselerin Cilt Bakımı ve Kuaförlük Alanı, Cilt Bakımı dalına girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak ve Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda başarılı olmak gerekmektedir. -Kız meslek/meslek liseleri, çok programlı liseler ile kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerine girmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak zorunludur. - Pratik kız sanat okullarında ve Özel kurslarda eğitim görmek girebilmek için ilköğretim çağı dışında olmak gereklidir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  - Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liselerinde eğitim süresi bir yılı yabancı dil hazırlık olmak üzere 4 yıldır. Kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerde 3 yıl, Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde ise 2 yıldır. - Eğitim süresince genel kültür ve meslek derslerini birlikte almaktadırlar. - Uygulama atölye ve işletmelerde verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME


  Güzellik uzmanlığı mesleğinde ilerleme ve yükselme birikim ve deneyim ile olabilmektedir. Meslek liselerinin “ Kuaförlük ve Cilt Bakımı” alanından mezun olanlar, istedikleri taktirde, Cilt Bakımı ve Güzellik, Kozmetik Teknolojisi, Kuaförlük, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Meslek liselerinin “Kuaförlük ve Cilt Bakımı” alanından mezun olanlar üniversitelerin “Kuaförlük ve Güzellik Bilgisi Öğretmenliği” lisans programını tercih etmeleri durumunda, ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.

  BENZER MESLEKLER:


  Kuaförlük, Masörlük.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU


  - Beceri eğitimi sırasında öğrenciler işletmelerden, asgari ücretin % 30'undan az olmamak üzere ücret alırlar. - Kazanç, meslekteki birikim, başarı, kişisel özellik, işyeri, bulunulan yer ve bölgeye göre değişmekle birlikte, ortalama olarak asgari ücretin 2 ila 5 katı arasındadır. Kendi işyerinde çalışanların gelirlerini ortaya koyabilmekse oldukça zordur. Ayrıca, müşteri sayısına göre prim de alınabilmektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER


  - İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
 2. 2
  gökçe34
  Özel Üye

  --->: Güzellik Uzmanı

  Reklam  Güzellik uzmanlığı hakkında

 3. 3
  Fatma Erce
  Yeni Üye
  Güzellik uzmanlığı için herhangi bir sertifika gerekiyor mu aceba?+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi