Tarımsal Sulama Yöntemi Meslek Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Tarımsal Sulama Yöntemi Meslek Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Tarımsal Sulama Yöntemi Meslek Hakkında Bilgi

  Reklam  Tarımsal Sulama Yöntemi Meslek Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Programın Amacı

  Tarımsal yapılar ve sulama programının amacı, tarım arazisinin erozyondan korunması, sulanması ve verimin artırılması için yöntemler geliştirilmesi ve tarımsal yapıların planlanması konularında çalışacak teknik insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Tarımsal yapılar ve sulama programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda fizik, kimya, matematik, jeoloji gibi temel dersler ile ekonomi, meteoroloji, inşaat malzeme bilgisi, tarım ekonomisi, tarım makineleri, kırsal yerleşim tekniği, zemin mekaniği, hidroloji, mukavemet, su kaynaklarının planlanması gibi alan dersleri okutulmaktadır.

  Gereken Nitelikler

  Tarımsal yapılar ve sulama alanında çalışmak isteyen kimselerin normalin üzerinde genel akademik yeteneğe, şekil-uzay ilişkilerini ve mekanik ilişkileri görebilme ve düşüncelerini başkalarına aktarabilme gücüne sahip kimseler olmaları gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

  Tarımsal yapılar ve sulama programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir. Tarımsal yapılar ve sulama alanında yetişen bir ziraat mühendisi, tarımsal üretimin alt yapısını oluşturan sulama, drenaj, tarımsal yapı ve tesisler, kırsal yerleşme, köy içme suları ve köy yolları konularında çalışmaları planlar, projelendirir ve yapımını denetler.

  Çalışma Alanları

  Tarımsal yapılar ve sulama alanında yetişmiş olan ziraat mühendisleri Orman, Tarım ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarda ve DSİ'de görev alabilirler.

 2. 2
  gökçe34
  Özel Üye

  --->: Tarımsal Sulama Yöntemi Meslek Hakkında Bilgi

  Reklam  Tarımsal sulama hakkında

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi