Geleneksel El Sanatları Meslek Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Geleneksel El Sanatları Meslek Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Geleneksel El Sanatları Meslek Hakkında Bilgi

  Reklam  Geleneksel El Sanatları Meslek Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Bölüm mezunları serbest sanatçı olarak hayatlarını kazanabilecekleri gibi, müzelerde ve kütüphanelerde de görev alabilirler.

  Programın Amacı: Özellikle mimari eserlerde kullanılan, ahşap oymacılığı, alçı işleri, duvar resimleri, metal işleri, cam süslemeciliği gibi geleneksel el sanatlarımızın örneklerini belgeleyecek ve üretilen bilgiyi günümüz teknolojisine aktaracak nitelikte teknik ara eleman yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Geleneksel el sanatları programında teknik resim, temel sanat eğitimi, mesleki resim, malzeme bilgisi, sanat tarihi, Türk el sanatları tarihi, ölçme teknikleri, koruma ve restorasyon, geleneksel yapı süsleme teknikleri, ahşap işleme teknikleri gibi dersler okutulmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Geleneksel el sanatları programında okumak isteyenlerin el becerisi, göz ve eli eşgüdümle kullanabilme, tasarım ve çizim yeteneklerine ve estetik görüşe sahip bedence sağlam, dayanıklı, dikkatli sabırlı kimseler olmaları gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Geleneksel el sanatları programını bitirenlere "Geleneksel El Sanatları Teknikeri" ünvanı verilir. Geleneksel el sanatları teknikeri çalıştığı kurumda yapılacak iş için gerekli malzemenin alınmasını sağlar, çalışacak elemanların niteliklerinin, sayılarının belirlenmesinde ve çalışma programının hazırlanmasında restorasyon mimarına, iç mimara yardımcı olur. Çalışmaların plana uygun olarak yürütülmesini sağlar. Uygulamaları bizzat yapar veya yaptırır.

  Çalışma Alanları: Milli Saraylar, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığının ilgili birimlerinde; yörede ve ülkedeki konuyla ilgili özel atölyelerde bulma imkânları vardır. Mezunlar ayrıca kendi özel atölyelerini kurarak piyasada çalışabilirler.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Geleneksel El Sanatları Meslek Hakkında Bilgi

  Reklam  Kültür ve geleneklerimizin ürettiği ve uzun zamanlardan beri kullanılan el sanatlarının öğretilmesi ve devam ettirilmesi konusunda ders veren okullardır.Bu meslekler arasında ebru,çömlekçilik,hat sanatları gibi sanatlar bulunmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  teşekkürler bu meslek dalı ile ilgili bilgi edindim+ Yorum Gönder
geleneksel mesleklerimiz,  geleneksel el sanatları ve meslekleri,  geleneksel meslek ve sanatlar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi