Zootekni Mesleği Hakkında Bilgi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Zootekni Mesleği Hakkında Bilgi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Zootekni Mesleği Hakkında Bilgi

  Reklam  Zootekni Mesleği Hakkında Bilgi

  Forum Alev
  Programın Amacı

  Zootekni programının amacı, ürünlerinden yararlanılan hayvanların üretimi, ekonomik verimlerinin geliştirilmesi, bakımları, beslenmeleri ve değerlendirilmeleri konusunda çalışacak insangücünü yetiştirmek ve araştırma yapmaktır.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Zootekni programında temel bilim derslerinden başka tarımsal ekoloji, meteoroloji, süt teknolojisi, anatomi ve fizyoloji, genel mikrobiyoloji, hayvan yetiştirme ilkeleri, yem bitkileri yetiştirme, hayvan sağlığı, üreme biyolojisi, hayvancılıkta mekanizasyon, kanatlı hayvan yetiştirme, büyükbaş hayvan yetiştirme ve hayvan ıslahı gibi dersler okutulmaktadır.

  Gereken Nitelikler

  Ziraat mühendisliğinin zootekni alanında çalışmak isteyenlerin normalin üzerinde bir genel akademik yeteneğe sahip, temel bilimlere, özellikle zoolojiye ve kimyaya ilgili ve bu alanda başarılı, inceleme ve araştırma merakı olan kimseler olmaları beklenir.

  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları ışler

  Zootekni programını bitirenlere "Ziraat Mühendisi" unvanı verilir. Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisi, ürünlerinden yararlanılan hayvanların verimliliklerinin artırılması yönünde araştırmalar yapar, ayrıca hayvanların verimliliklerinin artırılması için nasıl barındırılmaları ve beslenmeleri gerektiği konusunda üreticileri aydınlatır.

  Çalışma Alanları

  Zootekni alanında yetişen ziraat mühendisleri Tarım, Orman, ve Köyişleri Bakanlıklarına bağlı çiftliklerde, araştırma merkezlerinde ve özel çiftliklerde, yem fabrika ve laboratuvarlarında çalışabilirler ve kendileri özel çiftlik kurabilirler.

 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Zootekni Mesleği Hakkında Bilgi

  Reklam  Bu bölüm endüstriyel hayvanların bakımı verimliliğinin artması gibi konularda çalışacak insanlara eğitim verirler.Bu hayvanlar etinden sütünden derisinden ve yumurtasından yani parasal olarak getirisi olan hayvanlarla alakalı bir daldır.+ Yorum Gönder
zootekni hakkında bilgi,  zootekni mesleği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi