Giyim Üretim Teknolojisi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Giyim Üretim Teknolojisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Giyim Üretim Teknolojisi

  Reklam  Giyim Üretim Teknolojisi

  Forum Alev
  Giyim üretim teknolojisi, tüm ülkelere en yüksek ihracat geliri kazandıran alanların başında gelmektedir. Dolayısıyla endüstriyel açıdan gelişmekte olan ülkelerin kalkınma sürecinde önemli rol oynamaktadır.

  Bu alan ihracat kapasitesi nedeniyle ekonomik büyümede başarının ana kaynağıdır. Aynı şekilde, gelişmiş ülkelerin geçmişine bakıldığında giyim üretim alanındaki başarıların ekonomik gelişmeye ivme kazandırdığı görülmektedir.

  Ülkemizde bu alandaki seri üretim 1950’li yıllarda atölye tipi küçük işletmelerle başlamıştır. Türkiye, tekstil sektöründe deneyimli ve ham madde açısından zengin bir ülke olduğu için giyim üretimi alanı da bundan olumlu yönde etkilenmiştir. Tüm alanlarda olduğu gibi giyim üretimi teknolojisinde de son yıllarda önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Günümüzde, birçok orta ve küçük ölçekli işletme bu alanda faaliyetlerini sürdürmektedir. Tam kapasiteyle işleyen bu işletmelerde hem yurt içine hem de yurt dışına yönelik olarak üretim yapılmaktadır. Ulusal ve uluslararası pazarlarda elde edilen satış rakamları ülke ekonomisine değer kazandırmaktadır. Ayrıca, ihracat sayesinde dış ödemeler dengesine önemli katkılar sağlanmıştır.

  Giyim üretimi alanı sadece hazır giyim üretimiyle sınırlı değildir, kadın ve erkek terziliği gibi köklü meslekleri de barındırmaktadır. Geçmişte hemen hemen tüm giysiler elde ve mekanik makinelerde dikilirken, konfeksiyon sektörü yaygınlaştıktan sonra hazır giysilerin kullanımı artmıştır. Önceleri kişiye özel üretim yapılırken, artık seri üretime geçilmiştir. Ancak yine de kadın ve erkek terziliği ülkemizde varlığını sürdüren meslekler arasında yer almaktadır. Günümüzde, hâlâ giysilerini terzilerde diktirmeyi tercih eden belli bir tüketici grubu vardır. Ayrıca; hazır giyim ürünleriyle ilgili tadilat ve yenileme işlemleri de yine terzi atölyelerinde yapılmaktadır. Terzilik eğitimi alan bir kişi sadece terzihanelerde değil, konfeksiyon ve giyim üretim atölyelerinde de mesleğini icra edebilmektedir.

  Giyim üretim teknolojisi insan faktörünün ön planda olduğu alanlardan biridir. Bu alanda makine teknolojisinin kullanımı ne kadar artarsa artsın, nitelikli iş gücüne her zaman ihtiyaç duyulacaktır. Bugün sektörde on binlerce iş yerinde yüz binlerce kişiye istihdam sağlanmış durumdadır. Özellikle uluslararası pazarlarda yerli sanayicilerimizin rekabet edebilmesi için sektördeki teknoloji düzeyinin ve eğitimli iş gücü sayısının artması gerekmektedir.

  Giyim üretimi alanında ilgili meslek liselerinden mezun olan öğrenciler isterlerse meslek yüksek okulu ve fakülte düzeyinde eğitimlerine devam edebilmektedir. Bu alanda meslekî eğitim almış bir kişi tasarım yönünü güçlendirerek moda tasarımcılığı konusunda kendini geliştirebilir. Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan dünyaca ünlü birçok Türk moda tasarımcısı vardır.

  Bu alanda meslekî yeterlik kazanmak için eğitim kadar kişisel çaba da gerekmektedir. Mesleğini ciddiye alan kişilerin başarılı olmaması için hiçbir neden yoktur. Giyim üretim teknolojisi alanında meslekî eğitimini tamamlamış kişiler gelecek planlarını ülkemizle sınırlamak zorunda değildir. Kendini yenilemeyi bilen, yabancı dil konusunda yeterli kişiler, yurt dışında da branşıyla ilgili iş bulabilir. Avrupa Birliği ülkelerinde ya da diğer yabancı ülkelerde görevini en iyi şekilde icra eden meslek elemanları kariyer yaparak yüksek standartlarda çalışma imkânına sahip olabilmektedir.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Giyim Üretim Teknolojisi

  Reklam  Giyim her ülkenin önde gelen sektörleri arasında yer almaktadır.Bu nedenle parasal olarak getirisi çok olan bu sektörün teknolojik olarak ilerlemesi de çok önem arz etmektedir.Bu sektörün ilerlemesi biraz da teknoloji sayesinde olmaktadır.+ Yorum Gönder
giyim üretim teknolojisi bölümü ne iş yapar,  giyim üretim teknolojisi ne iş yapar,  giyim üretim teknolojisi mezunu ne iş yapar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi