Envolüsyonel Melankoli - Psikiyatrik SözLük

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Envolüsyonel Melankoli - Psikiyatrik SözLük ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Envolüsyonel Melankoli - Psikiyatrik SözLük

  Reklam  Envolüsyonel Melankoli - Psikiyatrik SözLük

  Forum Alev
  Envolüsyonel Melankoli

  1920'lerde ve 1930'larda, yalnızca orta yaşta başgösteren belli bir depresyon tipi olduğu görüşü yaygındı: Envolüsyonel melankoli. Bu terim tanımlanırken, envolüsyonel melankolinin geliştiği hastaların daha önce depresyon geçirmedikleri ve hastalığın çok kere birkaç yıl sürdüğü, hattâ bazan bir demans durumuna doğru ilerlediği kabul ediliyordu. Karakteristikleri ajitasyon ve tuhaf hipokondriak ya da nihilistik delüzyonlardı. Hormon dengesizliği de önemli bir neden sayılıyordu.
  Envolüsyonel melankoli terimi, uluslararası ve diğer sınıflandırmalarda hâlâ mevcut olmakla birlikte, bugün çok az kimse bunu ayrı bir hastalık saymaktadır. Ajitasyon ve nihilistik delüzy onlar yalnızca orta yaş depresyonlarıyla sınırlı değildir ve başka zamanlarda retarde depresyonlar hattâ manik episodlar geçirmiş kişilerde de görülebilir; yine de, yaşlılıktaki hipokondrîasis ve obsesyon riski artışı, bu delüzy onların ileri yaşlardaki insidansını yükseltebilir. Envolüsyonel hastaların ECT'ye ve trisiklik ilaçlara cevabı, diğer şiddetli depresyonlardakinden farklı değildir. Genetik incelemeler en tipik vakaların bile her zaman aynı olmadıklarını açıkça göstermiştir. Ayrıca, klasik klinik tabloya gittikçe daha seyrek rastlanmaktadır. Bunun nedeni muhtemelen daha erken ve daha etkin tedaviler uygulanmasıdır. Bütün bu nedenlerle, envolüsyonel melankoli terimi artık kullanılmamaya başlamıştır.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Envolüsyonel Melankoli - Psikiyatrik SözLük

  Reklam  melankoli bir çeşit psikolojik rahatsızlık , keder sıkıntı , yani depresyona girme hali gibi düşünülebilir Envolüsyonel Melankoli organların ufalması haline deniliyor tıp ilerledikçe bu rahatsızlık erken teşhis ile azalmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi