Trikotaj Öğretmeni

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Trikotaj Öğretmeni ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Trikotaj Öğretmeni

  Reklam  Trikotaj Öğretmeni

  Forum Alev
  TRİKOTAJ ÖĞRETMENİ


  TANIM

  Çalıştığı eğitim kurum ya da kuruluşunda; öğrencilere ya da yetişkinlere, trikotaj ile ilgili eğitim veren kişidir.

  GÖREVLER

  Trikotaj konusu ile ilgili hangi bilgi, beceri, tutum ve davranışların, hangi yaş düzeylerindeki öğrenci gruplarına hangi yöntemlerle kazandırılacağı, MEB tarafından onaylanan öğretim programları ve ilgili mevzuatta belirtilmiştir. Trikotaj öğretmeni, bu program çerçevesinde, - Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun bir çalışma planı yapar, - Sorumlu olduğu atölye, laboratuar, işlik vb. yerleri sürekli olarak eğitime hazır durumda bulundurur. (Gerektiğinde kullanılan alet ve makinelerin bakımlarını ve basit onarımlarını yapar.) - Kendisine ayrılan ders saatlerinde çalışma planını uygulayarak öğrencilere alanı ile ilgili bilgi ve beceri kazandırır, - Öğrencilerin başarılarını değerlendirir, başarıyı artırıcı önlemler alır, - Eğitici kol çalışmalarında görev alarak öğrencilerin yeteneklerini geliştirici etkinlikler düzenler, - Öğrencilerin gelişimlerini izler, sorunlarının çözümüne yardımcı olur, - İşletmelerde uygulama yapan öğrencilerin çalışmalarını izler, ilgililere rehberlik eder, - Çevresindeki sanayi kuruluşları ile, işletmelerdeki gelişmeleri izler, bunların öğretim programlarına yansıtılması için ilgililere önerilerde bulunur, - Nöbetçi olduğu günlerde, okulun düzen ve disiplinini sağlamak üzere görev yapar, - Sınıf öğretmeni olarak, öğrencilerin alan ve ders seçmelerine yardımcı olur, yönetimle ilişkilerini sağlamaya çalışır.

  KULLANILAN EĞİTİM MATERYALLERİ

  - Alanı ile ilgili meslek dersleri eğitim-öğretim programı, yıllık ve günlük çalışma planları, not defteri, ders kitapları, yardımcı kitaplar. - Trikotaj makineleri ve cihazlar, çeşitli dikiş makineleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Trikotaj öğretmeni olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde genel yeteneğe sahip, - El ve gözü eşgüdümle kullanabilen, - Renkleri ayırt edebilen, ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen, - Makineleri çalıştırmaktan hoşlanan, - Uzun süre ayakta çalışabilecek fiziki güce sahip, - Dikkatli ve titiz, düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, - Öğrenciler üzerinde gerekli disiplini sağlayabilen, - İnsanlarla iyi iletişim kurabilen; sevecen, hoşgörülü, sabırlı, - Mesleğinin sorunları ile ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, - Kendini geliştirmeye istekli, coşkulu, girişimci, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Trikotaj öğretmeni atölyelerde ve sınıflarda görev yapar. Öğretmen görevini çoğunlukla ayakta yürütür. Çalışma ortamı iyi aydınlatılmıştır, ancak tozlu ve gürültülüdür.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  - Meslek elemanlarının büyük çoğunluğu M.E.B. bağlı kız meslek liseleri, anadolu kız meslek liseleri ve yaygın eğitim kurumlarında (kız teknik öğretim olgunlaşma enstitüsü, pratik kız sanat okulu ve halk eğitim merkezleri vb.) trikotaj branşında ders verirler. - Mesleğe yönelik eğitim sunan özel eğitim kurumlarında, özel sektörde giyim endüstrisi ile ilgili atölyelerde çalışma olanağı bulabilmektedirler. - Olanakları elverenler kendi işyerlerini açabilirler.
 2. 2
  MÜCEN
  Bayan Üye

  Cevap: Trikotaj Öğretmeni

  Reklam  trikotaj triko iş yani tekstil eşyalarının işlenmesi işine verilen addır Örme, ipliklerin tek başına ya da topluca çözgüler halinde örücü iğne ve yardımcı elemanlar vasıtasıyla ilmekler haline getirilmesi olayıdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi