Türkiye'de Uzay Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Türkiye'de Uzay Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  LoveNess
  Bayan Üye
  Reklam

  Türkiye'de Uzay Mühendisliği

  Reklam  Türkiye'de Uzay Mühendisliği

  Forum Alev
  Tanım

  Uzay Mühendisliği, dünya çevresindeki hava-uzaydan ekonomik, bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamayı amaçlayan bir mühendislik dalıdır. Uzay mühendisleri sivil ve askeri kuruluşlarda, dünya çevresinde yörüngeye konacak insanlı ve insansız hava-uzay araçlarını ve bunları yörüngeye koyacak roketleri tasarlayan ve inşa eden, görev ve yol planlarını hesaplayan, sürekli kontrol ederek, görevlerini yerine getirmelerini sağlayan mühendislerdir. Ayrıca, hava-uzay araçlarında yapılacak bilimsel ve teknolojik amaçlı deneylerin gerçekleştirilmesinde de görev alırlar.

  Türkiye'de Uzay Mühendisliği Bölümü

  Türkiye'de sadece İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bulunan Uzay Mühendisliği bölümü, 1986 yılında Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi'nde kuruldu. Bölümün o zamanki adı "Uzay Bilimleri" idi. İlk yıllarda 10 öğrenci alınan bölümün kontenjanı bugün 52'dir. Alınan derslerin en az %30'unun İngilizce olması zorunluluğu vardır.

  Öne Çıkan Dersler

  Çoğu seçmeli ders olmakla beraber uzay mühendisliği öğrencilerinin aşağıdaki dersleri alabilmeleri mümkündür:

  Bilgisayarla teknik resim, akışkanlar mekaniği, ısı geçişi, termodinamik, aerodinamik, yapay zeka, modern fizik, makina elemanları tasarımı, hava uzay yapıları, ölçme tekniği, otomatik kontrol, deneysel mühendislik, sıkıştırılabilir aerodinamik, yörünge mekaniği, mikroişlemci sistemleri, Composite Materials, yapı tasarımı, taşınım fenomeni, Atittute Determination and Control, Rocket Propulsion, Space Environment, uçuş deneyimleri, hesaplamalı aerodinamik, sayısal kontrol tasarımı, robotiğe giriş, robotik kontrol sistemleri, uzayaracı sistem tasarımı, imal usulleri, aeroelastisite, sistem dinamiği...

  Mezunların İş Olanakları

  Uzay Mühendisliği mezunları;

  * TÜRKSAT uyduları ile ilgili hizmet yerleri,
  * BİLSAT ve RASAT projeleri ile ilgili olarak TUBİTAK-UZAY,
  * akademik hava-uzay araştırma merkezleri,
  * bazı ileri teknoloji firmaları başta olmak üzere
  * THY , Netaş , ROKETSAN gibi çeşitli sivil ve askeri kuruluşlarda
  * Makine mühendisliğinden doğmasından ötürü çeşitli otomotiv firmalarındaçalışabilmektedirler.
  * Ayrıca mezunlar işlerinde yükselirlerse NASA gibi kuruluşlara da girebilirler. Ancak bu tür kuruluşlar, askeri kimliklerinden dolayı, çok istisnai bir durum olmadığı sürece, bulundukları ülkenin vatandaşı olmayanları kabul etmezler.

  Bununla birlikte araştırma ve geliştirme konusunda yetişen Uzay Mühendisleri Arçelik, Siemens gibi kuruluşlarda da çalışabilmektedirler.
 2. 2
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  --->: Uzay Mühendisliği

  Reklam  http://www.mumsema.net/meslekler/246...endisligi.html+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi