Tıp sekreteri

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Tıp sekreteri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  Tıp sekreteri

  Reklam  Tıp sekreteri

  Forum Alev
  TIP SEKRETERİ

  TANIM

  Sağlık hizmetlerinin verildiği kamu ve özel sağlık kuruluşları, doktor muayenehaneleri vb. yerlerde sekreterlik görevini yerine getiren kişidir


  GÖREVLER


  Bağlı olarak çalıştığı yöneticiye daha önce planlanmış işleri hatırlatır, Hastalara randevu verir, Gelen hastaları, hasta yakınlarını ve diğer misafirleri karşılar, Telefon görüşmelerinin yapılmasını sağlar, arayanları not alır, Gelen yazıları alır, kaydeder ve yöneticiye ulaştırır, Yazılması gereken yazıları yazar, gerekirse çoğaltır, gönderir, dosyalar, Büronun temizliğini yaptırır. Gerekiyorsa misafirlerin ağırlanması işini yapar, Çalıştığı yer doktor muayenahanesi ise doktorların kullandığı cihaz ve malzemeleri hazırlar.


  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


  Kırtasiye malzemeleri (kağıt, kalem vb.), Bilgisayar, fax, telex, daktilo, fotokopi ve hesap makinesi,
  Telefon ve diğer büro malzemeleri.


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER


  Tıp sekreteri olmak isteyenlerin; Ayrıntılara dikkat edebilme yeteneğine, Güçlü görsel ve işitsel belleğe sahip, Sır saklayabilen, sorumluluk sahibi,Nazik, güler yüzlü, Problemler karşısında çabuk karar verebilen ve mantıklı düşünebilen
  kimseler olmaları gerekir.


  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


  Tıp sekreteri büroda görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Ancak, birlikte çalıştığı kişinin iş yoğunluğuna bağlı olarak hafta sonu çalışması veya akşam geç saatlere kadar çalışma söz konusu olabilir. Çalışmalarında hem veriler (yazılar vb.), hem de insan ilişkileriyle ilgilidir. Çalışırken yöneticilerle ve ziyaretçilerle iletişimde bulunurlar.


  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


  Önemi ve etkinliği giderek artan bir meslek olduğundan iş bulma olanağı oldukça geniştir. Meslek elemanları hastanelerde, özel sağlık kuruluşlarında, tıbbi laboratuarlarda ve doktor muayenehanelerinde çalışma imkanına sahiptirler.


  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


  Bu mesleğin eğitimi; Sağlık Meslek Liselerinin “Tıbbi Sekreterlik” bölümünde, Anadolu Ticaret Meslek Liselerinin sekreterlik alanının “Tıp Sekreterliği” dalında verilmektedir. Anadolu kız meslek ve kız meslek liselerinin büro yönetimi ve sekreterlik alanının “Tıp Sekreterliği” dalında, verilmektedir.


  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


  Sağlık Meslek liselerinde öğrenim görmek için; İlköğretim okulu mezunu olmak ve Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmak gerekmektedir.Anadolu ticaret meslek liselerine girebilmek için de ilköğretim okulu mezunu olmak, Milli Eğitim Bakanlığınca merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nı kazanmak gerekmektedir.


  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ


  Sağlık meslek lisesinde, kız meslek liselerin ve Anadolu ticaret meslek liselerinde eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Eğitimde genel olarak okutulan dersler; genel kültür dersleri ile meslek dersleridir. Meslek eğitimini tamamlayanlara sağlık meslek lisesi diploması ve “Tıp Sekreteri” unvanı verilir.


  MESLEKTE İLERLEME


  Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik ve Tıp Sekreterliği bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, Büro yönetimi ve sekreterlik, Diş teknik sekreterliği, Hastane yönetimi ve organizasyon, Odyometri, Optisyenlik, Sağlık kurumları işletmeciliği, Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik, Tıbbi mümessillik ve pazarlama ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca, Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik bölümünden mezun olanlar üniversitelerin, Sağlık memurluğu (Sağlık Yüksekokulu) lisans programını, Tıp Sekreterliği bölümünden mezun olanlar ise Büro Yönetimi Öğretmenliği lisans programını tercih etmeleri durumunda ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilmektedir.
  Yenilikleri kurs vb. yollarla takip ederek kendilerini geliştirerek yönetici sekreter olabilirler.


  BENZER MESLEKLER:


  Büro Memurluğu, Daktilograflık, Bilgisayar Operatörlüğü, Hukuk Sekreterliği, Yönetici Sekreterliği, Ön Büro Elemanı.


  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU


  Öğrenciler son sınıfta 3308 Sayılı Kanun hükümleri gereğince haftada iki gün teorik eğitimlerini okulda, üç gün uygulamalı eğitimlerini işyerinde görmektedirler. İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilere ilgili işyerince asgari ücretin en az %30’u oranında ücret ödenmektedir. Eğitim sonrası kazanç çalışılan işyerinin özel veya kamu işyeri olmasına göre değişmektedir. Özel işyerlerinde ücret işyerinde gösterilen performans ve kıdeme göre ücretlerde artışlar olmaktadır.


  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER


  İlgili Eğitim Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Tıp sekreteri

  Reklam  Sağlık kuruluşlarında sekreterlik görevi yapan mesleklerdir.Doktorların sekreterliğini yaparlar.Bu bölüm sağlık meslek liselerinde okutulmaktadır.Bu bölümden mezun olmak yeterlidir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi