Kimyager Mesleği Nedir? Tanıtımı

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Kimyager Mesleği Nedir? Tanıtımı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Kimyager Mesleği Nedir? Tanıtımı

  Reklam  Kimyager Mesleği Nedir? Tanıtımı

  Forum Alev


  TANIM

  Maddelerin kimyasal nitelikleri, molekül yapıları ve bunların ne şekilde değiştirilebileceği ve her cins kimyasal örneğin analizi konusunda çalışmalar yapan kişidir.

  GÖREVLER

  - Maddelerin niteliği ile saflık derecesini inceler, - Bileşiklerin yapısını ve kimyasal özelliklerini inceler, - Maddelerin birbiri ile etkileşimleri sonucu yeni bileşiklerin oluşmasını araştırır, - Maddelerin niteliklerini saptamak üzere çeşitli testler geliştirir, - Endüstriyel ürünlere ilişkin işlemleri geliştirici çalışmalar yapar, - Tarım kimyası, ecza kimyası gibi uygulamalı alanlarda geliştirme çalışmaları yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Hassas terazi, - Çeşitli ısıtıcılar, - Tüpler, soğutucular, çeşitli balonlar, yıkama şişeleri, cam borular gibi laboratuar malzemeleri, - Tutucular, - Modern laboratuar cihazları, - Analitik laboratuar cihazları (kromatograf ve spektrometreler).

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  - Üst düzeyde bir akademik yeteneğe ve sayısal düşünme gücüne, - Bilimsel meraka sahip, - Kimya, fizik ve biyoloji konularına ilgili ve bu konularda başarılı, - Dikkatini bir konuya yoğunlaştırabilen, sabırlı, - Gözlem verilerini bütünleştirebilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Kimyagerler çalışmalarını genellikle laboratuar ortamında yürütürler. Çalışma ortamı kokulu ve sakindir. Kimyagerler çalışırken biyokimyacılarla, kimya mühendisleriyle, eczacılarla, yönetici ve diğer elemanlarla iletişim halindedir. Dikkatli olunmadığı takdirde, yanık ve zehirlenmeler söz konusu olabilir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Günümüzde çok sayıda kimyager mezun olmakta, ancak yeterli iş alanı bulunmamaktadır. Ülkemizde kimya endüstrisi alanında teknoloji uygulamaları daha çok, batı teknolojisinin ve patentlerinin aktarımı ile olmaktadır. Bu nedenle kimyagerin konusu olan kimyasal araştırma süreçlerine duyulan gereksinim azdır. Teknoloji satın alan değil, üreten ülke konumuna gelmek için temel bilimlerde yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

  Kimyager, petrol ve kömür ürünleri, kauçuk ve plastik, gıda maddeleri, kağıt ürünleri, metal endüstrisi, ilaç endüstrisi gibi alanlarda, daha çok uygulamaya dönük araştırma çalışmalarını yürütür.

  Kimya Bölümü mezunları “Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı”nı veya “Pedagojik Formasyon Programı”nı başarı ile tamamlarlarsa öğretmenlik yapabilirler.

  Ülkemizde ise, daha çok; petrokimya, lastik, bitkisel yağlar, temizlik malzemeleri üretimi ağırlık kazanmıştır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Meslek eğitimi üniversitelere bağlı Fen Fakülteleri ve Fen-Edebiyat fakültelerinin “Kimya” bölümlerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  - Lise veya dengi okul mezunu olmak, - Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Kimya” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY-2)” puan almak, - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Kimya” lisans programı ile ilgili en az bir yükseköğretim programının tercih etmek gerekir. - Ayrıca “Kimya” için belirlenen ön lisans programlarından birini başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde, “Kimya” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince ilk yıllarda, Kimya, Fizik, Matematik gibi dersler verilir. Daha sonraki yıllarda ise, kimyanın dalları olan; Organik Kimya, İnorganik Kimya, Fiziksel Kimya, Analitik Kimya, Biyokimya, Endüstriyel Kimya gibi alanlarda dersler verilir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Kimyagerler, yüksek lisans, doktora çalışmaları yaparak araştırma laboratuarlarında, üniversitelerde görev alabilecekleri gibi, öğretmenlik sertifikası alarak, ortaöğretimde Kimya Öğretmeni de olabilirler.

  Bilimsel çalışmaya yönelme isteği taşıyanlar, lisans eğitimi sırasında iyi bir yabancı dil öğrenmelidirler.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Kimyager Mesleği Nedir? Tanıtımı

  Reklam  Kimyagerler maalesef ülkemizde iş bulamamaktan yakınmaktadırlar.İnsanların iş bulabilmeleri için uygun yerlerin iş merkezlerinin olması gerekir.Kimyagerler daha çok gıda üzerine çalışan iş yerlerinde iş bulabilmektedirler.. Ama mezun sayısı fazla iş imkanı az olunca ücretleri de az olmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi
  Ya ben kimyager olmak istiyorum. Kimyagerlik mesleği gerçekten çok güzel bir meslek 4. 4
  Ziyaretçi
  Ben kimyager olmak istiyorum:-):-)

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok guzel yazmisin teşekkürler.♡♥

 6. 6
  Ziyaretçi
  ya ingilizcede chemist kimyager demek ama kimyagerın başka bi adı vardı da unuttum

 7. 7
  Ziyaretçi
  Ya valla zor iş :-)

 8. 8
  Ziyaretçi
  Ben kimyagerlik mesleğinin kolay yollarını da düşünerekten û mesleğe olumlu bakıyorum ve kimyagerliğin meraklı insanlara göre olduğu düşüncesindeyim çünkü yeni keşifler yapma ihtimalimiz de var bu mesleği çok istiyordum ve bu yorumlardan dolayı daha çok istekliyim

 9. 9
  Ziyaretçi
  Ya meslek güzel ama lisede hangi bölümi okumam gerekir bilmiyorum yardımcı olan varmı?

+ Yorum Gönder
kimyager nedir,  kimyagerlik,  kimyager ne demek,  kimyagerlik nedir,  Kimyager
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 13 kişi