Tekstil Mühendisi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Tekstil Mühendisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  angel_devil
  Usta Üye
  Reklam

  Tekstil Mühendisi

  Reklam  Tekstil Mühendisi

  Forum Alev
  TEKSTİL MÜHENDİSİ


  TANIM

  Tekstil ve konfeksiyon sanayiinin kullandığı tekstil hammaddelerinin işlenmesi aşamalarında, teknik ve idari düzenlemeleri yapan, yeni yöntem ve tekniklerin geliştirilmesi için çalışmalar yürüten, yeni ürünlerin tasarımını ve üretimini planlayan, üretimin ekonomik bir şekilde yürütülmesini sağlayan kişidir.

  GÖREVLER

  - Üretimi planlar, iş akışını düzenler, - İstenilen kalitede malın en ucuz şekilde üretilmesi için plan yapar, - Ürünün teknik, estetik, dokuma, örme ve baskı desenlerini bilgisayar yardımıyla tasarlar ve uygular, - Kullanılan makinelerin ayarlarını ve bakımını sağlar, - Ürünün kalite kontrolünü yapar, - Araştırma, geliştirme faaliyetlerini yürütür.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Her çeşit elyaf, iplik, dokuma ve örme ürünleri, - İplikçilikte, dokuma ve örme kumaş üretiminde, konfeksiyonda kullanılan özel el aletleri ve yardımcı malzemeler, - İplik dokuma, örme, boya-baskı, terbiye gibi işlemlerde kullanılan çeşitli makineler, - Kalite kontrol cihaz ve aletleri, bilgisayar, kart delme makineleri.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Tekstil mühendisi olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip, - Fen bilimlerine ilgili ve bu alanda başarılı, - Mekanik ilişkileri görebilen, - Başkalarını yönetebilen, - Yaratıcı, kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Tekstil mühendisleri, dokuma endüstrisinde fabrika ve atölyelerde görev yaparlar. Çalışma ortamı gürültülü olup, havada lif tozları bulunabilir. Tekstil mühendisi çalışırken tekniker, teknisyen ve işçilerle iletişim halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Tekstil mühendisleri tekstil ve konfeksiyon endüstrisinde fabrika ve atölyelerde mühendis olarak, ayrıca tekstil üretim ve pazarlaması yapan kuruluşlarda teknik satış sorumlusu olarak çalışabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Meslek eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı mühendislik fakültelerinin “Tekstil Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  İlgili bölüme liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve “Sayısal (SAY)” puan ile girilmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Eğitim süresi 4 yıl olup eğitim süresince; Fizik, Genel Kimya, Matematik, Isı Transferi, Otomatik Kontrol, Malzeme, Elektronik, Bilgisayar Programlama, İstatistik, Teknik Resim, Doğal Lifler, Kimyasal Lifler, İpekçilik, İplikçilik Esasları, Dokumacılık Esasları, Örme Teknolojisi, Konfeksiyon Tekniği, Tekstil Kimyası, Tekstilde Kalite Kontrol, Boya-Baskı Teknolojisi, Fabrika Organizasyonu, Tekstil Mühendisliğine Giriş gibi mesleki derslerin yanında, Tekstilde Hata-Hasar, Özel Dokumalar, Örmecilikte Bilgisayar Programlama, Tekstilde Uygulanan Baskı Yöntemleri, Yeni İplikçilik Sistemleri gibi seçmeli dersler de verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Tekstil mühendisleri 4 yıllık lisans eğitiminden sonra üniversitede yüksek lisans, doktora yapabilir, doçent ve profesör olabilirler. Çalıştıkları işletmelerde,kısım şefliği, imalat müdürlüğü, genel müdürlük düzeyine kadar yükselebilirler. Girişimcilik özelliği olanlar: üretim, pazarlama, temsilcilik alanlarında kendi işlerini kurabilirler.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Tekstil Mühendisi

  Reklam  tekstil mühendisliği eskiden revaçta idi aslında halende öyle olan bir meslektir çünkü ülkemiz dünyada sayılı tekstil ihracatçılar arasındadır tekstil mühendisi tekstilin işlenmesinden tasarımından tüketimine kadar eşyanın kimlik ve yapısına ait her şeyiyle ilgilenir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi