İş yaşamında psikopat kişilik

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden İş yaşamında psikopat kişilik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator
  Reklam

  İş yaşamında psikopat kişilik

  Reklam  İş yaşamında psikopat kişilik

  Forum Alev
  İş yaşamında psikopat kişilik


  Psikolog Dr. Işın AKI

  İş yaşamınızda çevrenizde sevimli, zeki, eğlenceli, arkadaş canlısı bir görüntü çizen pek çok kişiyle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu görüntüler samimi olabileceği gibi, gerçek dışı da olabilir. İş arkadaşları bu kişilerin sergiledikleri tavırların gerçek olup olmadığını bilemez. Prof. Robert Hare, British Columbia Üniversitesi’nde yaptığı çalışmalarda psikopatların günlük yaşamımızın her kademesinde olabileceğini söylemekte. Özellikle hızlı değişim çarkına sahip iş yerlerinde psikopatlar kolaylıkla yükselebiliyor. Güçlü kişileri “ideal çalışan ve potansiyel lider” olduklarına ikna ettikten sonra yükselmeleri, yüksek zam almaları ve önemli organizasyonel süreçlerde kontrolü ele geçirmeleri onlar için çok daha kolay oluyor.

  Hare psikopatlığı, duygusal yaşam tarzıyla anti-sosyal kişilik ve davranışlar kümesini içeren bir kişilik bozukluğu olarak tanımlıyor. Psikopatlarda yalan söyleme, bencillik, kontrolsüz davranışlar, yönlendirme, empatik olmayan davranışlar gözlemlenir. Bu kişiler akıl hastası değil, kişilik bozukluğu olan kişilerdir.


  Bu “sosyal yıkıcılar” aileyi, arkadaşları ve yabancıları, çoğunlukla da güvendikleri biri tarafından şaşırtılmış kişileri mağdur etmeyi tercih eder. Başkalarını mağdur, kurban etmiş olmaktan dolayı üzüntü duymazlar; yanlış olduğunu da düşünmezler.

  Psikopatlar için geçerli olan tek şey, bir şeyin bedeli ne olursa olsun, onu almak üzere plan yapmak ve buna heyecanla motive olmaktır. Yönetmek ve kontrol etmek temel amacıdır. Eğer bir iş yerinde kabadayı davranışı, kanun ihlalleri, tehdit, hırsızlık vb. varsa bunu yönetimin ya da uzmanların dikkatine sunmak gerekir. Bu işlem kimlik bilgisi gizli tutularak da yapılabilir.

 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: İş yaşamında psikopat kişilik

  Reklam  iş yaşamında psikopat kişilikler şayet çalışan eleman ise sıkıntı bir şekilde kısa vadede halledilir işine son verilir fakat şayet yönetici pozisyonunda yada şirket sahibi birileri psikopatsa zulüm bitmeyecek demektir çünkü devletin bu konuda bir önlemi yok malesef+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi