Parke Döşemecisi

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Parke Döşemecisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Parke Döşemecisi

  Reklam  Parke Döşemecisi

  Forum Alev
  TANIM

  Binaların iç mekânlarında, taban döşemesinde kullanılan çeşitli tür ve boyuttaki parkeleri döşeyen, süpürgelik monte eden ve parke yüzey işlemlerini yapan kişidir.
  GÖREVLER

  İşin yapılacağı yüzeyi inceler,Kullanacağı malzemeyi seçer,Parke döşemenin şekil ve yönünü belirler,Parkeleri ambalajından çıkarır,Parke tutkalı hazırlar,Parke döşenecek zemine tutkalı serer,
  Parkeleri yerleştirir,Kilitli parke ise tutkalı sermeden parkeyi yerleştirir, Zemin yüzeyinin izolasyonunu yapar,Süpürgelik yapılacak yeri ölçer, süpürgeliği keser, duvara tutturur,Parke ve süpürgelik yüzeylerine vernik sürer, zımpara yapar, cila sürer,Parke döşemelerinin onarımını yapar,Kullanacağı malzemelerin gerekli bakım ve temizliğini yapar, Mesleğiyle ilgili teknolojik gelişmeleri izler.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  Anahtar takımı,Keser, çekiç, kerpeten,Parke kesme, sistre, kompresör, toz emme, el freze, el daire testere, el dekupaj, el zımpara, el breyiz, baş kesme makinesi,Bileme çarkı taşı,Spiral, Zımpara makinesi ve takozu,Fırça, rulo, kalem, silgi Çiviler, tornavida, eğe, pense, şarjlı vidalama, rende, düztaban, testere, düz kalemVernik, cila, tutkal,İş eldiveni, gözlük, toz maske, iş önlüğü,Lamine parke.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Parke döşemecisi olmak isteyenlerin;Uzun süre ayakta ve eğilerek çalışabilecek,Göz ve elleri eşgüdümle kullanabilen,Dikkatli, tedbirli,Renkleri ayırt edebilen,Elleri ve gözleri sağlam,Sabırlı, sakin,Ayrıntılara özen gösteren, kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Parke döşemecileri, genellikle binaların iç kısmında çalışırlar. Çalışma ortamları gürültülü, kokulu, zaman zaman kullanılan makine ve malzemelerin çıkarttığı dumanla kaplıdır. Birinci derecede malzeme ile ilgilidirler. Çalışırken müşteriler, meslektaşları veya kendisine işveren müteahhit ile iletişim halindedir.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Günümüzde insanlar yaşamlarını sürdürdükleri meskenlerde, yaşam standartlarını ve kalitesini yükseltmek için parke döşemesi yaptırmaktadırlar. Parke kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte de mesleğinde iyi yetişmiş meslek elemanlarına ihtiyaç artmaktadır. Kış aylarında inşaat sektörünün durmasına bağlı olarak iş imkânları azalabilmektedir. Meslek elemanları genellikle bağımsız çalışmaktadırlar.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Halk eğitim merkezlerinde,Meslek kurslarında,Pratikten bir usta yanında iş başında öğrenilir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Halk eğitim merkezlerinde kursların açılabilmesi için, en az 5 kişilik gurubun oluşturulması gerekmektedir. Geleneksel eğitim şekli olan ustaçırak usulünde kişi bir işyerinde usta nezaretinde çalışarak mesleği öğrenir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Eğitim sırasında;Meslekle ilgili alet ve malzemelerin nasıl ve nerede kullanılacağı,Döşeme yapılacak yerin nasıl düzeltileceği,Yerde kullanılacak tutkal veya ziftin özellikleri ve kıvamının nasıl olacağı,Parkelerin nasıl yapıştırılacağı,Süpürgeliklerin nasıl yapılacağı v.b. uygulamalı olarak gösterilir.

  MESLEKTE İLERLEME

  Bu meslekte ilerleme mesleki deneyimin artması sonucu isim yapma ve kendi işyerini açmak şeklinde gerçekleşebilir. Ayrıca meslekte uzmanlaşarak yüzey işlemleri ve marley döşemeciliği alanlarında branşlaşılabilmektedir.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  Halk eğitim merkezlerinde eğitim görenler için ücret söz konusu değildir.Deneyim ve mesleğinde iyi olmasına göre kazanç değişmekle birlikte aylık kazançları ortalama olarak asgari ücretin iki katı civarındadır.


 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Parke Döşemecisi

  Reklam  parke yapan kişi değil yapılan parkeyi döşeyen kişiye denir son yıllarda o kadar çok parke çeşidi çıktıki bu konu hasıl olur oldu parke işini düzgün bir şekilde yerleştirip döşemek görevidir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi