Diş Protez

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Diş Protez ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Diş Protez

  Reklam  Diş Protez

  Forum Alev
  protez-dis.jpg

  Diş protez programının amacı, diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda çalışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektedir Diş protez alanında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili, el becerisine sahip olmaları gerekir. Mezunları önlisans diploması ve Diş Protez Teknisyeni ünvanı alır. Diş Protez Teknisyeni, diş, çene, yüz, protez ve apareyleri ile ortodontik apareyleri laboratuvar uygulamalarını yürütür.

  Diş Protez Programın Amacı : Diş protez programının amacı, diş hekimine yardımcı olabilecek ve laboratuvarlarda alışabilecek nitelikte ara teknik eleman yetiştirmektir.

  Diş Protez Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Program süresince öğrencilere, matematik, teknik bilimler, teknik resim, maddeler ve araç bilgisi,sabit protezler, hareketli protezler, bölümlü protezler, tam protezler, ortodonti apereyler, çene-yüz protezi ve işletme ekonomisi gibi dersler okutulur ve uygulamalar yaptırılır.

  Diş Protez için Gereken Nitelikler : Diş protez alanında okumak isteyenlerin temel bilimlere ilgili, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme gücüne, el ve parmak becerisine sahip olmaları gerekir.

  Diş Protez Programının Bulunduğu Üniversiteler Ve Fakülteleri :

  DOKUZ EYLÜL - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  İSTANBUL - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  EGE - ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  HACETTEPE - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  MARMARA - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

  Diş Protez Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Mezunlar "Diş Protez Teknikeri" ünvanı alırlar. Diş protez teknikeri, diş ve çene-yüz protez ve apareyleri ile ortodonti apareylerin laboratuvar uygulamalarını yürütür.

  Diş Protez Teknikerinin Çalışma Alanları : Diş protez teknikerleri, kamu ve özel kuruluşlarda iş bulma olanağına sahiptirler.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Diş Protez

  Reklam  protez elemanı diş hekiminin diş ihtiyacı olan birine yazdığı gerekli protezin yapılmasından sorumludur bu bölümü bitirmek isteyenler sağlık meslek yüksekokulunu bitirmek zorundadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi