Diyaliz

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Diyaliz ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Diyaliz

  Reklam  Diyaliz

  Forum Alev


  Böbrek hastaları için kullanılan diyaliz makinalarının hastaya uygulanması, kullanımı ve bakımında çalışacak teknik eleman yetiştirmektir. Diyaliz teknikerleri tüm resmi ve özel sağlık kurumlarında, hastane ve sağlık ocaklarında iş bulma imkanına sahiptirler.

  Diyaliz Programının Amacı : Diyaliz programının amacı, sürekli böbrek yetmezliği olan hastalara sağlık hizmeti vermek üzere açılan hemadiyaliz merkezlerinde görev yapacak sağlık elemanını yetiştirmektir.

  Diyaliz Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Diyaliz programında anatomi, fizyoloji, biyokimya, psikoloji, patoloji, eslenme ilkeleri, elektrik elektronik, iç hastalıkları ruh sağlığı ve ruhsal sorunlar gibi dersler okutulmakta, uygulamalar yaptırılmaktadır.

  Diyaliz için Gereken Nitelikler : Diyaliz programında okumak isteyenlerin fen derslerine, özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, insanlarla iyi ilişki kurabilen, hastalara yardımcı olmaktan hoşlanan, sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekir. Diyaliz programını bitirenlere "Diyaliz Teknikeri" ünvanı verilmektedir. Diyaliz teknikerleri diyaliz merkezlerinde nöbetleşe veya vardiya şeklinde çalışırlar; diyaliz teknisyeni diyaliz makinesini hazırlar, hastayı makineye yerleştirir, diyaliz sırasında hasta ile ilgilenir, bakımını yapar; ona manevi destek sağlamaya çalışır; diyaliz süresinin bitiminde hastayı makineden çıkarır.

  Diyaliz Programının Bulunduğu Üniversiteler Ve Fakülteleri :

  CUMHURİYET - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  AKDENİZ - SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  EGE - ATATÜRK SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

  Diyaliz Teknikerlerinin Çalışma Alanları : Diyaliz teknikeri resmi ya da özel sağlık kuruluşlarının diyaliz ünitelerinde görev alabildikleri gibi kendilerine ait diyaliz ünitesi de açabilirler. Diyaliz ünitelerinin giderek fazla sayıda açılmasından ve bu konuda özel yetişmiş eleman sayısının henüz yetersiz olmasından dolayı iş bulma olanakları oldukça iyidir. Diyaliz ünitesi bulunan her bölgede görev yapabilirler, iş bulmada cinsiyet ayırımı söz konusu değildir.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Diyaliz

  Reklam  sağlık meslek yüksek okullarının mezunları diyaliz işini yaparlar böbrek yetmezliği sonucunda oluşan bir sağlık sorunu olan ve hastaların bu makineye bağlanması ve böbrek fonksiyonlarının yerine geçen işlemi yapması olayıdır .+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi