Beslenme ve Diyetetik

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Beslenme ve Diyetetik ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  gökçe34
  Özel Üye
  Reklam

  Beslenme ve Diyetetik

  Reklam  Beslenme ve Diyetetik

  Forum Alev


  Beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücü yetiştirilir ve araştırma yapılır. Diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında, yataklı tedavi kurumları, diyetisyenliği ve halk sağlığı diyetisyenliği yapılabilir. Toplu beslenme yapan kuruluşlarda çalışılabilir. Beslenme eğitimcisi olarak. Eğitim kurumlarında çalışılabilir, araştırma ve endüstri kuruluşlarında görev alınabilir.

  Beslenme Ve Diyetetik Programının Amacı : Beslenme ve diyetetik programının amacı, beslenme ve besinlerle ilgili bilimsel ilkelerin, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesi çalışmalarının uygulanması alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmek ve bu alanda araştırma yapmaktır.

  Beslenme Ve Diyetetik Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Beslenme ve diyetetik programında eğitimi süresince temel kimya, biyoloji, fizik, matematik, istatistik, psikoloji, sosyoloji derslerinin yanı sıra beslenme biyokimyası, beslenme ilkeleri ve besinler, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji, kişisel ve toplumsal sağlık, aile planlaması, toplum beslenmesi ve beslenme hastalıkları epidemiyolojisi, besin kimyası ve analizi, ana-çocuk beslenmesi, kurum beslenmesi, besin kontrolü, yönetim ekonomisi alanlarında dersler verilir. Üçüncü yılın sonunda sağlık ocakları ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde 6 hafta süreli halk sağlığında beslenme, son sınıfta bir yıl süreli hastane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.

  Beslenme Ve Diyetetik Mesleği için Gereken Nitelikler : Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve besin bilimi ile yakından ilgili bir alandır. Bu nedenle, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak kişilerin doğa bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları gerekir. Ayrıca sabırlı, başkaları ile işbirliği yapabilen, düşüncelerini başkalarına aktarıp onları etkileyebilen kimseler bu alanda başarılı olabilirler.

  Beslenme Ve Diyetetik Programının Bulunduğu Üniversite Ve Fakülteler :

  HACETTEPE - SAĞLIK TEKNOLOJİSİ YÜKSEKOKULU
  BAŞKENT - SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
  ERCİYES - KAYSERİ ATATÜRK SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  BAŞKENT - SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Beslenme ve Diyetetik

  Reklam  Beslenme ve Diyetetik alanı mezunları diyetisyen olarak sağlık kuruluşlarında çalışırlar aslında insanların hareket kabiliyetinin kısıtlı olduğu kilo sorunu olduğu bu günlerde en önemli meslektir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi