Kimya Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Kimya Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Kimya Mühendisliği

  Reklam  Kimya Mühendisliği

  Forum Alev
  KİMYA MÜHENDİSLİĞİ Kimya Mühendisliği programında, kimya alanında yapılan bilimsel çalışmaların sağladığı verilerin çeşitli endüstri kollarında kimyasal üretim yapacak tesislerin kurulması ve çalıştırılması sırasında ortaya çıkacak her türlü sorunu değerlendirip, ortadan kaldırabilecek düzeyde mühendislik ve teorik kimya bilgisine sahip kimya mühendislikleri yetiştirilir.

  Kimya Mühendisliği malzemelerin kimyasal yapılarının enerji içeriklerinin veya fiziksel hallerinin değişime uğradığı proseslerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgilenen engin ve çok yönlü bir mühendislik dalıdır. Kimya Mühendisliği, kimya, fizik, matematik ve biyoloji bilimlerine dayanır ve ekonominin kuralları ile yönetilir.

  Kimya Mühendisliği ile ilgisi olmayan kişiler için Kimyager ile kimya mühendisi arasındaki fark açık değildir. Çünkü her ikisi de garip kokular, gizli formüller ve ilginç aletler kullanır. Halbuki Kimya Mühendisi’nin işlevi, kimyagerinkinden çok farklıdır. Kimyager genellikle bileşenlerin davranımları ile ilgilenir. Laboratuarda az miktarda malzemeler ile çalışılır. Kimya Mühendisi ise laboratuar çalışmalarını yararlı, ekonomik ürünlere dönüştürmek için gerekli prosesleri ve fabrikaları tasarlar.

  Kimya Mühendisliği’nde eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlara lisans diploması ile Kimya Mühendisi ünvanı Verilir. Kimya Mühendisleri’nin çalışma alanları kimya sektöründeki gelişmeye paralel olarak artmakla birlikte, Yetiştirilen mühendis sayısı gereksiniminin çok üstünde olduğundan ancak nitelikli,yabancı dil bilen ve alanında uzmanlaşmış kimya mühendisleri iş bulma zorluğu ile karşılaşmamaktadır. Kimya mühendisleri pek çok farklı alanda çalışabilirler ve aldıkları eğitim olarak mühendislik, temel bilimler, sosyal bilimler ve işletme alanlarında kariyer olanağı sağlar. Meslekte gerekli bilimsel ve teknik bilgi içeriği bazılarının kimya mühendisini “ evrensel mühendis” olarak tanımlamasına yol açar. Adı dar bir uzmanlık alanı çağrıştırmasına rağmen Kimya Mühendisleri geniş bir yelpazedeki problemlerin üstesinden gelebilirler.

  Kimya Mühendisleri için iş imkanlarının büyük bir bölümü kimyasal proses endüstrilerindedir. Kimya Mühendisleri, yakıt, enerji ve petrokimya tesisleri, ilaç sanaii, cevher zenginleştirme tesisleri, işletmelerin proses kontrol ve reaktör tasarımı,

  Plastik sanaii, işletmelerin AR-GE veya kalite kontrol bölümleri, işletmelerin biyoteknolojik arıtma ve çevresel teknoloji bölümleri, kozmetik sanaii, özel kimya madde üretimi yapan tesislerde, iş bulabilirler. Bunlara ek olarak kaynak yönetimi ile ilgili alanlarda görev alabilmeleri de mümkündür.

  Bölüm adı: Kimya mühendisliği

  Öğretim Süresi: 4 yıl

  Okutulan dersler : Makina dizaynları üzerine ayrıntılı eğitim verilir. Eğitimin ilk yılında standart Mühendislik bilgisi verilmesi amaçlanır. Sonraki yıllarda, laboratuar destekli olarak branş dersleri okutulur. Son yıl bir tekrar niteliği taşır. Bu yıl içinde bitirme projesi ilgili çalışmalara ağırlık verilir. Kimya Mühendisliği eğitimi süresince öğrencilere kimya sanayisini tanıtmak, pratik bilgiler ve beceri kazandırmak amacıyla fabrikalarda ya da bu alandaki sanayi kuruluşlarında staj yaptırılır
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kimya Mühendisliği

  Reklam  kimya bölümü ile eğitim şekli çok yakın olan kimya bölmü kimya adınadaha çok laboratuvar bilgisi alıp bilim adamı statüsünde yetişirken kimya mühendisleri daha çok işletme eğitimi alır+ Yorum Gönder
kimya mühendisliğinin zorlukları,  kimya mühendisliği zorluğu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi