Havacılık / uçak mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Havacılık / uçak mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Havacılık / uçak mühendisliği

  Reklam  Havacılık / uçak mühendisliği

  Forum Alev
  HAVACILIK / UÇAK MÜHENDİSLİĞİ Bu mühendislik programları farklı isimler taşımasına rağmen birbirine yakın eğitimler vermektedir. Programların amacı, havada ve uzayda hareket eden uçak, helikopter, roket gibi tüm araçların tasarımını, geliştirilmesini, bakım ve onarımını sağlayacak teknik insan gücünü yetiştirmektir. Uçak Mühendisliği, bunların yanısıra diğer endüstri dallarına ait tasarım ve geliştirme faaliyetlerine de katkıda bulunan bir mühendislik dalıdır.

  Havacılık / uçak mühendisi, yapımı düşünülen hava taşıtının dizaynını hazırlar, üretim yöntemini saptar, model hazırlayarak bu model üzerinde deney yapar, yapım sonrası uçuş tecrübelerini planlar ve bu taşıtların pazarlanmasında görev alır. Havacılık/ uçak mühendisliğini kendisine meslek olarak seçen kişinin matematik, fizik, kimya ve astronomi bilgisinin iyi derecede olması, sabırlı, dikkatli, çizim yeteneği olan , yaratıcı ve işbirliği ruhuna sahip olması gerekmektedir.

  Eğitim süresi 4 yıldır. Ayrıca 1 yıl İngilizce hazırlık okutulmaktadır. Mezunlar “ Uçak Mühendisi” “ Havacılık Mühendisi” unvanları alırlar. Son yıllarda özel havayolu şirketlerinin artması ve uçak sanayinin gelişmesi nedeniyle bu mühendislik dallarından mezun olan öğrencilere büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Bölüm mezunları iş bulma konusunda bir sıkıntı çekmemekte, savunma ve uçak sanayiinden otomotiv sanayine kadar geniş bir yelpazede çalışma olanağı bulmaktadırlar. Hava Kuvvetleri’nde, havayolu şirketlerinde çok iyi imkanlarla görev almaktadırlar. Bunların yanısıra eğitimleri sırasında kazandıkları makina mühendisliği bilgileri, bu öğrencilere makina mühendislerinin çalışma alanlarında da iş bulma imkanı vermektedir.

  Bölümde okutulan dersler: İlk yıl öğrencilere fizik, matematik, kimya dersleri verilmektedir. Mukavemet, termodinamik, akışkanlar mekaniği, statik, aerodimanik, uçuş mekaniği, her iki mühendislik programında da ortak okutulan derslerdir. Bu derslerin yanısıra havacılık mühendisliğinde, elektrik ve üretim mühendisliği, malzeme bilimi, mühedislikte hesaplama metodları, havacılık mühendisliği tasarımı, uçak mühendisliğinde ise, elektronik sistemler, motorlar, makine elemanları, gaz dinamiği, uçak bakımı ve onarım dersleri verilmektedir. Öğretimin her aşamasında da yaz kursları ve laboratuar çalışmaları yapılmaktadır.
 2. 2
  HADİE
  Bayan Üye

  Cevap: Havacılık / uçak mühendisliği

  Reklam  genetik ve uzay geleceğin mesleği olduğu şimdilerden eğitim için öncelik verilmesi gereken mesleklerdendir . uçak mühendisliği havacılık alanında her türlü şirkette iş bulunabilecek meslektir 1 yılı ingilizce olmak üzere dört yıl eğitim alırlar+ Yorum Gönder
uçak mühendisliği
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi