Gıda Mühendisliği

+ Yorum Gönder
Diğer Konular ve Meslekler Bölümünden Gıda Mühendisliği ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gıda Mühendisliği

  Reklam  Gıda Mühendisliği

  Forum Alev
  GIDA MÜHENDİSLİĞİ

  Bölüm adı: Gıda Mühendisliği


  Öğretim süresi: 4 yıl

  Okutulan dersler: Eğitimin ilk yıllarında temel fen dersleri, sonraki yıllarda ise biyofizik, mühendislik termodinamiği, uygulamalı kinetik gibi mühendislik dersleri ve gıda biyokimyası,gıda mikrobiyoloji, biyoteknoloji, gıda endüstrisi işletmeciliği gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Öğrencilerin uygulamalı bilgileri edinebilmesi için fabrika stajı yapmaları gerekmektedir.

  Aldığı puan türü ve özellikleri: Sayısal puanıyla öğrenci alınmaktadır.

  Gıda Mühendisliği bölümü, gıda endüstrisine ilişkin faaliyet gösteren kamu kuruluşlarında gereksinim duyulan, gıdaların işlenmesi, korunması, taşınması ve yeni gıdaların geliştirilmesi konularında çalışacak yeni elemanlar yetiştirme amacı taşır.

  Gıda mühendisliği bölümü, gıda hammaddelerinin değerlendirilmesi ve gıda kaynaklarının nitelik ve nicelik yönünden korunması, artıklarından yeni besin oluşturulması, hammaddelerden çok yönlü yararlanılması ve böylece sağlıklı gıda çeşitlerinin arttırılması konusunda araştırmalar yapar ve eğitim verir.

  Gıda Mühendisliği’nde eğitim süresi 4 yıldır. Mezunlara lisans diploması ve Gıda Mühendisi unvanı verilir. Gıda Mühendisleri, gıda konusunda temel olarak iki ayrı alanda çalışabilirler: Üretim ve kalite kontrol. Gıda üreten işletmelerde çalışanlar,üretimin denetlenmesi ve geliştirilmesi, kalite kontrolde çalışanlar ise çeşitli aşamalarda üretilen gıdaların kontrol edilmesi işleriyle uğraşırlar. Kamu sektöründe de, özel sektörde de çalışma olanakları bulunmaktadır. Gıda Mühendisi, aynı zamanda proje mühendisi, işletme mühendisi, yatırım uzmanı, danışman yada kalite kontrol uzmanı olarak da çalışabilmektedir. Bu bölümden mezun olanlar gerekli niteliklere sahiplerse iş bulmakta zorluk çekmezler. Gıda mühendisleri, Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Gümrük Bakanlığı, Tekelden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Belediyeler, TÜBİTAK, üniversiteler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında görev alabilirler
 2. 2
  tontiş
  Usta Üye

  --->: Gıda Mühendisliği

  Reklam  zor bir meslek kızımdan biliyorum.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi