Kâbe maketi yapılışı resimli

+ Yorum Gönder
İslami Resimler ve Mekke Medine Resimleri Bölümünden Kâbe maketi yapılışı resimli ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  mum
  Özel Üye
  Reklam

  Kâbe maketi yapılışı resimli

  Reklam  Kâbe maketi yapılışı resimli

  Forum Alev
  Kâbe maketi yapılışı resimli

  kabe maketi.JPG

  Hac konusuyla ilgili çocukların öğrenmesi gereken şey elbette neyin ne zaman, nasıl yapıldığı ile ilgili kuralların ezberlenmesi değil haccın bize kazandırdıkları. Ders sonunda kendi elleriyle yaptıkları Kâbe maketini evlerine götürmek, onu ellerinde taşıyarak bozulmaması için çaba sarfetmek bile onları mutlu ediyor. El becerisinin gelişmesi bence çok önemli. Allah u Teâlâ her peygambere bir meslek vermemiş mi? Çocukların el işi becerilerinin geliştirilmesine katkıda bulunulmalı.

  Malzemeler: Siyah fon kartonu, simli ince kurdela, altın sarısı pullar, gümüş renkli simli unu, yapıştırıcı, makas vs.

  Yapılışı: Mukavvadan 8x8 cm boyutunda 6 tane kare kesin. Bunları bir derginin üzerine aşağıdaki resimdeki gibi yapıştırın. Daha sonra bu mukavvaları, dergideki kenarlarından yapıştırarak küp şeklini verin. Aslında Kâbe tam bir küp değil ama küp yapmak daha kolay oluyor. Daha sonra bu küpün dışını siyah fon kartonuyla kaplayın. Simli kurdela, pullar vs. ile yazıları, tuhafiyelerde bulabileceğiniz pullu şerit (Dore denilen parlak kumaşlar da bu işi görebilir.) ile Kâbe kapısını, alüminyum folyo ile Hâcerü'l Esved'i kesip yapıştırın. Kâbe'nin iç yüzeyinde tok durması için mukavva kullandık ama mukavva kullanımadan sadece siyah fon kartonu ile de yapılabilir, fakat içi boş olacağı için maketiniz kısa ömürlü olacaktır. (Ben izolasyondan arta kalan pembe köpüklerden 8x8 cm şeklinde dört kare kesip üst üste koydum, bunları birbirine yapıştırıp küp elde ettim ve dış yüzeyini de siyah kartonla kapladım.)  Aşağıdaki de öğrencilerin çalışmalarından bazıları:
  kabe kaketi resmi.JPG 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kâbe maketi yapılışı resimli

  Reklam  Akıldan bir an olsun çıkmaması için bu tür maketlerin evlerde bulunması güzel olur. Sadece manevi günlerde değil her zaman bulundurmak gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 5 kişi