Kabenin Yeni Halinin Resmi

+ Yorum Gönder
İslami Resimler ve Mekke Medine Resimleri Bölümünden Kabenin Yeni Halinin Resmi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  vatan-38
  Yeni Üye
  Reklam

  Kabenin Yeni Halinin Resmi

  Reklam  Kabenin Yeni Halinin Resmi

  Forum Alev
  Kabenin Yeni Halinin Resmi
  Bilim kurgu filimlerindeki uzay şehri sanki. Resme çok dikkatli bakanlar küçük dillerini yutuyor.
  Makette gördüğünüz yer Mekke. Evet yanlış okumadınız burası Mekke. Her yıl milyonlarca müslümanın ibadet için gittiği kutsal belde.. Çok yakında inşaatlar tamamlandığında, Mekke işte bu resimdeki gibi olacak..
  Kabe siyah bir noktaya dönüşüyor. Allah'ın evi beton yığınıyla kuşatılıyor.. Manevi iklimin dağıtıldığı yeni Mekke, görüntüsüyle New York'tan farkı kalmayacak.
  yeni mekke projesi.jpg
  Tarihçi Murat Bardakçı Habertürk'teki köşesinde bu çarpıcı resmi kullanarak, manzaranın ürkütücü boyutlarını gözler önüne seriyor.
  Bardakçı, "Yeni Mekke Projesi"ne dikkat çekerek kabenin yok edilmek istendiğini işte bu sözlerle ifade ediyor:
  (...)Gazetelerde son haftalarda Mekke ile ilgili olarak çıkan haberler bilmem dikkatinizi çekti mi? Suudi yönetiminin Kâbe’nin çevresindeki binaları ve beş yıldızlı büyük otelleri yıkmaya karar verdiği ve kutsal yapının etrafının genişletileceği söyleniyor, yıkımların başladığı anlatılıyordu.
  Bütün bu yıkımlar Kâbe’nin çevresini boşaltıp hacılara çok daha fazla kolaylık sağlamak için değil, Suudi Arabistan’ın hâkimi olan El-Saud ailesinin damgasını taşıyacak maketini gördüğünüz uçuk bir Mekke’nin yaratılması için yapılıyor... Atlantis benzeri hayalî uygarlıkların bilim-kurgu yazarlarının rüyalarındaki başkentini andıracak olan bu yeni Mekke’nin siluetini gökdelen azmanı binalar çizecek, meydanlar uzay filimlerinden fırlamış mekânları andıracak ve bu garip manzaranın en ucunda da tepeden bakılan ama noktadan bile küçük kalan bir yapı bulunacak: Kâbe-i Muazzama... 2. 2
  EFRUMİE
  Bayan Üye

  Cevap: Kabenin Yeni Halinin Resmi

  Reklam  Bu hali ile herkes kaldığı yerden kabeyi görme şansı olacaktır. Yapılan binalar yüksekte kabeyi çevreleyen alan ise genişletilmiştir. İnsanlar daha rahat hareket etme imkanı bulacaktır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi