Bursa Kiliseleri - Bursadaki kiliseler

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Bursa Kiliseleri - Bursadaki kiliseler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bursa Kiliseleri - Bursadaki kiliseler

  Reklam  Bursa Kiliseleri - Bursadaki kiliseler

  Forum Alev
  Bursa Kiliseleri
  bursadaki kiliseler - bursa kilisesi


  H.Constantinos Manastır Kilisesi


  Ulubat Gölü’nde Manastır Adasında bulunan bu kiliseyi ilk kez XVI.yüzyılda S.Gerlach görmüştür. Daha sonra C.Mango tarafından tanıtılmıştır. Bu yapı plan tipi ve duvar tekniklerine göre VIII.-X.yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır. XVIII.-XIX.yüzyıllarda büyük bir onarım geçirmiş, narteksi ve dış cepheleri yenilenmiştir.

  Kilise, kapalı Yunan haçı planında yapılmıştır. Doğu-batı doğrultusundaki naos kare planlıdır. Bu bölüm köşe duvarlarına oturtulmuş pandantifli bir kubbe ile örtülmüştür. Haçın kolları ise beşik tonozludur. Haç kollarından doğusuna içeriden ve dışarıdan yuvarlak apsid yerleştirilmiştir. Apsidin her iki yanında diakonikon ve prothesis hücreleri bulunmaktadır. Kilise beş sıra tuğla ve bir sıra kesme taş dizilerinden yapılmıştır. Örtü sistemleri tamamen tuğladandır. Geç dönemde yapılan eklemelerde ahşap hatıllara da yer verilmiştir.

  H.Georgios Kilisesi


  Gölyazı Köyü’ndeki bu kiliseyi XIX.yüzyılda buraya gelen W.J.Hamilton ilk kez tanıtmıştır. Daha sonra F.W.Hasluck köyde üç kilisenin bulunduğunu ve asıl kilisenin Aziz Georgios’a ithaf edildiğini belirtmiştir. Büyük olasılıkla Hasluck’un sözünü ettiği kilise bu yapıdır.

  Yapım tarihi ile ilgili herhangi bir bilgiye rastlamadığımız bu kilise üç nefli, dikdörtgen planlı bir bazilikadır. Batısında narteksi bulunmaktadır. Naostaki nefleri oluşturan desteklerden yalnızca kuzeyde üç, güneyde de iki desteğin kaidesi günümüze ulaşabilmiştir. Kilisenin doğusunda üç bölümlü apsidi bulunmakta olup, ana apsidde dışa doğru daralan bir pencere ve ona simetrik dçkdörtgen iki niş bulunmaktadır. Apsidi tek basamaklı bir synthronon çevrelemektedir.

  İbadet mekanı kuzey ve güneydeki bir birlerline simetrik altışar pencere ile aydınlatılmıştır. Kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı olan narteksin yanlarında yuvarlak planlı iki merdiven kulesi ile ortasında dikdörtgen planlı üç bölümden oluşmaktadır. Kilisenin güney ve kuzey cepheleri payelerle beşer bölüme ayrılmıştır. Yapının üzerini örten çift pahlı çatının büyük bir bölümü yıkılmıştır. Duvarları moloz taş ve tuğla ile örülmüştür.

  Mikhael Taxiarches Kilisesi

  Günümüzde cami olarak kullanılan bu kilisenin yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Doğu-batı doğrultusunda, dikdörtgen planlı ve ahşap tavanlıdır.

  1949 yılında camiye dönüştürülmüştür. Bu arada doğudaki yuvarlak apsidi örülerek kapatılmış, yan apsidler yıkılmıştır. Kilise içerisinde orijinal durumu hakkında bilgi verecek bir kalıntı bulunmamaktadır. Ancak doğu ve batı duvarlarında görülen ikişer duvar payesi kilisenin iç mekanının neflere ayrıldığını göstermektedir. Camiye çevrildikten sonra batı cephesine silindirik gövdeli, üç şerefeli bir minare eklenmiştir.

  Yapının duvarları tuğla, moloz taş ve devşirme malzemenin düzensiz bir şekilde uygulanması ile yapılmıştır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bursa Kiliseleri - Bursadaki kiliseler

  Reklam  Bursadaki kiliselerin çoğu camiye çevrilmiştir ama kalanmlarıda sayalım baklalım:) H.Constantinos Manastır Kilisesi, Mikhael Taxiarches Kilisesi+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi