Bursa Karacabey ilçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Bursa Karacabey ilçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bursa Karacabey ilçesi

  Reklam  Bursa Karacabey ilçesi

  Forum Alev
  Bursa Karacabey ilçesi
  Karacabey

  Bursa Karacabey ilçesi

  Karacabey, Bandırma'nın 40 km doğusunda, Bursa'nın 65 km batısında yer alan Bursa'ya bağlı bir ilçesidir.

  Yölçümü 1.285 km², toplam nüfusu 75.000, kent nüfusu 40.000 civarlarındadır ve nüfus yoğunluğu 51 kişi/km²'dir. Merkez bucağına bağlı 66 köyü vardır.

  Bölgede ılıman Marmara iklimi görülür.

  Toprakları yüksek verimli Karacabey Ovası'nda en çok buğday,domates, arpa, mısır, fasulye, bezelye, şekerpancarı, pamuk, ayçiçeği ve tütün yetiştirilir. Ayrıca sebzecilik ve meyvecilik gelişmiştir; hayvancılık ileri düzeydedir. Hayvancılık halka büyük gelir sağlar. İlçe merkezi, il merkezi Bursa'ya 62 km'lik işlek bir karayoluyla bağlanır.


  Karacabey, antik dönemde Miletopolis, Roma Döneminde Mihaliç adı ile bilinmekteydi. Tarihte sırayla Bitinyalılar, Lidyalılar ve Pers Krallığı'nın egemenliğine girmiştir. Kentin belli başlı tarihi eserleri Sultan I. Murat'ın yaptırdığı Ulu Cami, 1457 yılında Karaca Bey tarafından yaptırılan Karacabey Cami (İmaret Cami) ile Karacabey-Bursa yolu üzerinde ve Uluabat kıyısındaki Osmanlı dönemi yapısı Issız Han'dır. Karacabey'in Marmara Denizi sahilinde bulunan Bayramdere, Ulubat Gölü'nün güneyinde bulunan Ayvaini Mağarası, Uluabat Gölü kıyısında yer alan ve antik adı Apolyont olan Gölyazı Köyü turistik yerleridir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bursa Karacabey ilçesi

  Reklam  2014 yılı toplan nufusu 80 bin civarındadır Karacabey, eski ismi Mixalıç, Bursa'nın 65 km batısında yer alan Bursa'ya bağlı bir ilçedir. ılıman marmara iklimine sahiptir+ Yorum Gönder
karacabey forum
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi