Bilecik'te Gezilecek Yerler

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Bilecik'te Gezilecek Yerler ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör
  Reklam

  Bilecik'te Gezilecek Yerler

  Reklam  Bilecik'te Gezilecek Yerler

  Forum Alev
  GEZİLECEK YERLER
  Anıtlar
  Metristepe Anıtı:
  Kurtuluş Savaşının simgesi Zafer Anıtı Bozüyük İlçemizde, İnönü Savaşlarının kazanıldığı yerdedir.  Türk Büyükleri Platformu:
  Tarihte devlet kuran Türk Büyüklerinin büstlerinin yer aldığı platform Söğüt İlçesindedir.  Kale ve Kuleler  Saat Kulesi:
  Bilecik il merkezinde, şehre hakim bir yamaç üzerinde inşa edilmiş, dört cepheli, saat göstergeli olup, Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.  Belekoma Kalesi Hamsu Çayı kenarında sivri bir tepe üzerindedir. Bizanslılar tarafından Orta Çağ'da yaptırılmıştır.  Han ve Kervansaraylar


  Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı: Bilecik-Adapazarı karayolu üzerinde Vezirhan Beldesindedir. 17.yüzyıl başlarında Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa yaptırmıştır. 1915'te sağlam olduğu bilinen çatı bu tarihten sonra çökmüştür. Günümüzde dört duvar durmaktadır.  Taşhan:
  Gölpazarı İlçe merkezindeki Mihalbey tarafından yaptırılan han, Osmanlı Mirarisinin yapısal özelliklerini taşır.  Türbeler


  Şeyh Edebalı Türbesi, Ertuğrulgazi Türbesi, Malhatun Türbesi, Dursun Fakıh Türbesi, Kumral Abdal Türbesi ve Mihalgazi Türbesi Bilecik'in önemli türbeleridir.  Köşkler
  Atatürk Köşkü:
  Bozüyük İlçesine 25 km. uzaklıkta, orman içi güzel bir sivil mimari örneği dinlenme yeridir.  Çeşmeler


  Kaymakam Çeşmesi :
  Söğüt İlçemizde,1919 yılında Kaymakam Sait Bey tarafından yaptırılmış, Osmanlı Mimarlık Sanatının son örneklerindendir.  İçmeceler ve Kaplıcalar


  Osmaneli-Selçik İçmeleri
  Osmaneli ilçesine 9 km. uzaklıkta ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanmaktadır. İçmenin suyu dört ayrı çeşmeden akar. Mide, karaciğer, safra kesesi bağırsak ve idrar yolları hastalıklarına iyi geldiği gibi böbrek taşlarının eritilmesi ve düşürülmesinde etkilidir.  Söğüt Çaltı Kaplıcası:
  Söğüt ilçesi Çaltı beldesinde bulunan kaplıcanın suyu 30 km. uzaklıktaki bir kaynaktan gelmektedir. Banyo ve içme şeklinde yararlanılan kaplıca; deri hastalıkları, mide rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar, nevrit, polinevrit ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.  Yaylalar


  Kömürsu Yaylası:
  Bozüyük ilçe merkezine 28 km. uzaklıkta köknar, karaçam, kayın, ardıç, titrek kavak ağaçlarıyla yaz mevsiminde yemyeşil çimen ve çeşitli çiçeklerle kaplanır. Kış turizmi açısından önemli yaylalardandır.  Kamçı Yaylası:
  Pazaryeri ilçesinin Bozcaarmut köyü yöresindeki yayla çam ormanları ile önem taşır. Kamp ve dinlenme yeri olarak kullanılmaktadır.  Sofular Yaylası:
  Bozüyük İlçe Merkezine 25 km. uzaklıktaki çam ve köknar ağaçları ile kaplı yaylanın yüksekliği ortalama 1600 m. civarındadır. Yayla turizmi açısından önemlidir.  Çiçekliyayla:
  Bozüyük İlçe Merkezine yaklaşık 32 km. uzaklıkta yüksekliği 1906 metre olup, Endemik bitki “Çimtien” sadece Çiçekliyayla’da yetişmektedir.  Mesire Yerleri


  Küçükelmalı Gölet Çevresi:
  Pazaryeri ilçe merkezine 10 km uzaklıkta Küçükelmalı köyü yakınındaki gölet çevresi çam ağaçlarıyla kaplı orman içi dinlenme yeridir.  Bozcaarmut Gölet Çevresi:
  Bozcaarmut Köyü yakınlarında ilçe merkezine 15 km uzaklıkta, çevresi köknar ve çam ormanları ile kaplı bir mesire alanıdır.  Kınık Şelalesi:
  Merkez Kınık Köyü Alamandere mevkii yakınındaki kayalıktan çıkan su ilginç bir görüntü vermektedir. İl merkezine uzaklığı yaklaşık 25 km.dir.  Türbin Mesire Yeri:
  İlçe merkezine 7 km. uzaklıktadır. Çağlayanıyla da ilgi çeken ve tercih edilen bir yerdir.  Dodurga Barajı:
  Bozüyük ilçe merkezine yaklaşık 20 km. uzaklıkta Dodurga kasabasının 2 km. güneybatısında yer alan baraj ve çevresi dinlenme ve kamp yapmaya elverişlidir. Barajda sazan ve aynalı sazan balığı yetiştirilmektedir.  Sportif Etkinlikler


  Kanyoning: Yenipazar, Karahasanlar- İnhisar, Harmanköy arası 3100 mt. uzunluğundaki kanyon kanyoning için elverişlidir.


  YAPMADAN DÖNME

  Ertuğrulgazi’ yi Anma ve Söğüt Şenlikleri ile Bilecik’ in Düşman İşgalinden Kurtuluşu, görmeden,  Şeyh Edebalı , Ertuğrulgazi, Dursun Fakıh Türbelerini; Metristepe Zafer Anıtı, Türk Büyükleri Platformunu ziyaret etmeden,  İnhisar’ın Narını, Pazaryeri’nin meşhur bozası ile helvasını tatmadan,  Söğüt Ertuğrulgazi Müzesi gezmeden,  Pazaryeri Kınık Köyü toprak ürünleri almadan,  …. DÖNMEYİN.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bilecik'te Gezilecek Yerler

  Reklam  şöyle sıralayalım gezilecek yerleri
  Şeyh Edebali Türbesi ve Haziresi
  Bilecik Saat Kulesi
  Orhangazi Camii
  Bala Hatun Türbesi
  Orhangazi İmarethanesi
  Emirler Camii
  Akkaldırım Camii
  Osmanlı Arması
  Bilecik Kent Müzesi
  Zincirli Kaya
  Tarihi Değirmen
  Kent Ormanı
  Pelitözü Gölü
  Şelale+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi