Balıkesir İli Termal Tesisleri

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Balıkesir İli Termal Tesisleri ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye
  Reklam

  Balıkesir İli Termal Tesisleri

  Reklam  Balıkesir İli Termal Tesisleri

  Forum Alev
  Termal Tesisler


  Pamukçu Kaplıcaları


  Balıkesir'e 18 km. uzaklıktadır. Kimyasal değerlendirmelere göre su sülfat klorürlü bir nitelik taşımaktadır. Kışın 50-55 C olan su sıcaklığı, yaz aylarında artmaktadır.

  Cilt hastalıklarına, içildiğinde mide rahatsızlıklarına, romatizmal hastalıklara, kadın hastalıklarına, üst solunum yollarına iyi gelmektedir. Kaplıcalarda 60 odalı bir tesis bulunmaktadır.

  Balpaş Termal Tesisleri

  Balıkesir'e 10 km. uzaklıkta olan tesisin inşaatı devam etmektedir. 3 yıldızlı Turizm Yatırım Belgesi'ne sahip olup 193 yatak kapasitelidir. İnşaatı tamamlandığında otelin banyolarında termal su ve özel havalandırma sistemi, kür merkezinde ise özel banyoları, fizik tedavi birimleri, sualtı masajları, Türk hamamı, jimnastik salonu, çamur kürü, doktor ve hemşire odaları ile laboratuarları bulunacaktır.

  Su, Pamukçu kaplıca suyu özelliklerini taşıdığından aynı özelliklerin tedavisinde kullanılabilecektir.


  Gönen Kaplıcaları

  Doğa kaplıca sularına 275 metre derinlikte kaptaj yapmış, atmosfer sularından atmosfer sularından ayırmıştır. Bu nedenle kaplıca suyu dünyada çok az rastlanır bir biçimde saf, temiz ve özelliklerini yitirmeden kalmıştır.

  Suyun sıcaklığı 73 C olup, hem banyo hem de içilmek suretiyle yararlanılmaktadır. Su buharının solunması müzmin üst ve alt solunum yolları iltihaplarının, mineralli suyun içilmesi mide ve 12 parmak ülseri, hazımsızlık, safra kesesi tembelliği, kalın bağırsak spazmlarının; banyo uygulamaları her çeşit romatizma, kireçlenme, ruhsal sıkıntıların ve buna bağlı ağrıların, kadın hastalıklarının tedavisinde, karın ameliyatları veya ortopedik ameliyat sonrası nekahat dönemlerinde yararlı olmaktadır.

  Gönen Dağ Ilıcası

  Edremit ilçesine bağlı Güre Beldesi sınırları içerisindedir. Kaplıca mahallinin denizden yüksekliği 3 metre olup, uzaklığı ise 300 metredir. Edremit'e 12 km., Akçay'a ise 3 km. uzaklıktaki kaplıca sağlık ve dinlenme yeridir.

  Suyun sıcaklığı 64 C olup romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları ile karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.

  Edremit Derman Kaplıcası

  Edremit ilçesine 3,5 km. uzaklıkta olan kaplıca tesisinde 21 adet küvetli odada banyo imkanı mevcuttur.

  Kaplıca suyu çeşitli kadın hastalıklarına, romatizmaya ve içilmek suretiyle böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

  Balya Ilıca Kaplıcası

  Balıkesir-Bandırma yolunun 13.km. sinde Şamlı'ya ayrılan yola 22 km. uzaklıktadır. Yörede bulunan Turizm Bakanlığı'ndan Turizm İşletme belgeli turistik Şifa Oteli 120 yatak kapasiteli olup, kaplıca suyu romatizma siyatik, kireçlenme ve bazı cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.  Bigadiç Hisarköy Kaplıcası

  Hisarköy termal tesisleri Bigadiç ilçesinin 18 km. doğusunda, yemyeşil bir doğa içerisinde bulunmakta olup, 48 yatak kapasitelidir.

  Kaynak sularının sıcaklığı 50-95 C arasında değişiklik göstermektedir.

  Kaplıca suyu romatizma, kireçlenme, siyatik, egzama, kadın hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlıklar üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır.


  Sındırgı / Hisaralan Kaplıcaları

  Kaplıca Sındırgı ilçesine 20 km., Sındırgı -Simav asfaltına 500 m. uzaklıktadır. Su sudyumbikarbonatlı maden suyudur. Kaynaktan 104 C ile çıkmaktadır. Romatizma, nevroloji, nevrit ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Hisaralan kaplıcası ile çevresindeki pansiyonlarda konaklama imkanı bulunmaktadır.


  Susurluk / Kepekler Kaplıcaları

  Susurluk-Bandırma asfaltı üzerinde, Susurluk ilçesine 20 km. uzaklıkta Ilıca Boğazı köyündedir. Kaplıcadan su ve çamur banyosu olarak yararlanılmaktadır. 55 C sıcaklığında hafif kükürt kokulu tabii lezzetli bir sudur.

  Banyo tedavisi romatizma, kireçlenme, nevralji, nevrit, polinevrit, felçler ve kadın hastalıklarına; çamur tedavisi ise bütün romatizma çeşitlerine, çocuk felci ve kırık çıkıktan sonraki hareketsizliklerde, kadın hastalıklarında tavsiye edilmektedir.

  Sezon olarak kabul edilen Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında Kepekler Kaplıcasında konaklama ve banyo imkanı bulunmaktadır.

  Sındırgı / Emendere Kaplıcaları

  Sındırgı ilçesine 8 km. uzaklıkta Ilıca Köyündedir. Suyun sıcaklığı 36 C.dir. 91.6 eman radyoaktivite tespit edilmiştir.

  Gut hastalarına, böbrek taşlarına, cilt ve mide hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcada banyo imkanı mevcuttur.

  Susurluk / Acı Madensuyu

  Susurluk ilçesine 10 km. mesafede Dereköy hudutları içindedir.

  Su, 18 C sıcaklığında olup, içilmek suretiyle mide, bağırsak hastalıklarına ve hazımsızlığa iyi gelmektedir.

  Susurluk / Yıldız Ilıcası

  Susurluk-Balıkesir karayolunun 10 km. doğusunda, Yıldız Köyü'nün 5 km. kuzeyindeki Ilıca Mevkiinde bulunan bir kaynaktır.

  Manyas / Kızıkköy Kaplıcası

  Manyas ilçesine 6 km. uzaklıkta olup, Kızıkköy hudutları içerisindedir. Suyun sıcaklığı 42-50 C. Arasında değişmektedir. İçinde sodyum, kalsiyum, bikarbonat ve klorür bulunan su; kireçlenme, spor sakatlıkları, böbrek ve sırt ağrıları, kronik romatizmal eklem ve eklem dış hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

  Yörede özel bir şirkete ait devremülk tesisi ile havuz, restaurant ve Kızıl Köyü Muhtarlığı'na ait bir konaklama tesisi bulunmaktadır.

  Burhaniye / Pelitköy Zeytinpınarı İçmesi

  Burhaniye'ye 12 km., Pelitköy'e 2 km. mesafede bulunan içme-tulumba suyu olup, içilmek suretiyle kullanılmaktadır. Karaciğer, safra yolu hastalıkları ile bağırsak bozuklukları için tavsiye edilmektedir.

  Gömeç / Karaağaç Kaplıcaları

  Burhaniye'ye 10 km., Karaağaç'a 2 km. uzaklıktadır. Hamamı mevcut olup, banyo şeklinde yararlanılmaktadır. Uyuz ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.


 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Balıkesir İli Termal Tesisleri

  Reklam  memeleket kaplıcadan geçilmiyor maşallah ,Balıkesir İli Termal Tesisleri sıralayalım;Gömeç / Karaağaç Kaplıcaları,Burhaniye / Pelitköy Zeytinpınarı İçmesi,Susurluk / Yıldız Ilıcası,Sındırgı / Emendere Kaplıcaları,Edremit Derman Kaplıcası+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi