Seka Park (Kocaeli)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Seka Park (Kocaeli) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Seka Park (Kocaeli)

  Reklam  Seka Park (Kocaeli)

  Forum Alev
  Seka Park (Kocaeli)

  Türkiye´nin gözü SEKA Park´ta  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan ve 81 ile örnek proje olarak gösterilen SEKA Park, hem vatandaşın, hem medyanın ilgi odağı oldu. Daha önce TRT tarafından tanıtımı yapılan park, şimdi de Kanal ** tarafından tüm ülkeye tanıtılarak, örnek gösterildi.
  VATANDAŞTAN İLGİ
  İzmit merkezi ile deniz arasında set oluşturan ve yıllarca kapalı kutu gibi kent halkına kapalı tutulan SEKA arazisi, Büyükşehir tarafından parka dönüştürülürken, hizmete açılan ilk etap büyük ilgi görüyor. Toplam 520 metrekarelik alan üzerine kurulan ilk etapta her şeyi bulmak mümkün. Kay kay pisti, basketbol sahası, futbol alanı, tırmanma duvarı, gözetleme tepesi, çocuk parkları, piknik alanları, deniz içinde 10 bin kişilik sahne, plajları, parkı gezenler tarafından beğeni ile izleniyor. Vatandaşlar, yıllarca uzaktan baktıkları arazide mavi ile yeşilin buluşmasını seyrediyor.

  Seka Park resimleri 2.jpg


  MEDYA ÖRNEK GÖSTERİYOR
  Başbakan Erdoğan tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devredilmesi ülke genelinde büyük tartışma yaratan ve muhalefetin tepkisine yol açan arazi, şimdi taktirle izleniyor. Tartışılmaktan çıkan ve gıpta ile bakılan SEKA Park, Türkiye´ye örnek çevre projesi olarak sunuluyor. TRT tarafından tanıtımı yapılan parkı bu kez de Kanal 7 bütün ülkeye tanıttı. Medyacılarla birlikte parkı gezen Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu, örnek bir park oluşturmak için büyük çaba harcadıklarını ve başardıklarını belirtti.

  Seka Park resimleri 0.jpg
  ÇEVRE, YAŞAM DEMEK
  Parkın tanıtımında medya mensuplarının sorularını cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ülkelerin kalkınmasında büyük söz sahibi olan sanayinin yavaş yavaş yerini bilgi çağına bıraktığını söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, “Bilinçsizce sanayiye kucak açılması, maalesef dünyada büyük bir çevre felaketine yol açtı. Bugün dünya artık bu zararları gidermenin hesaplarını yapıyor. Günümüzde, kent stresi çağın hastalığı. İnsanımızın temiz hava ve doğaya ihtiyacı var. Hem kent stresinden kurtulacak, hem doğa ile başbaşa kalacak, hem spor yapıp, eğlenebilecek bir mekan gerekliydi. Bunun Türkiye´de en güzel örneği burası. Kocaeli halkına bu hizmeti sunmaktan mutluyuz” dedi.

  SEKA Park, tatil köyü gibi

  Hakkında uzun tartışmalar yaşandıktan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından Kocaelili vatandaşların hizmetine sunulan SEKA Park'ta isteyen piknik, isteyen spor, isteyen yürüyüş yapıyor, stres atıyor

  Seka Park resimleri.jpg  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından SEKA Park, yaz sezonu gelmeden insanlarla dolup taşmaya başladı. Parka akın eden aileler, deniz ve doğanın birleştiği yerde kent stresinden uzak tatil yapabiliyor. Özellikle şehir dışına çıkamayan aileler için SEKA Park günübirlik bulunmaz bir tatil imkanı sunuyor. Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından Kocaeli halkına hibe edilerek, Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen SEKA arazisi, yıllarca kent ile deniz arasında kapalı bir kutu gibi kaldı. Arazi Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan bir proje ile kent insanının hizmetine açıldı. Toplam bin 100 dönümlük araziden oluşan üç etaba ayrılarak, 520 dönümlük ilk etabı tamamlanarak hizmete açılan SEKA Park, kentin nefes almasını sağladı. Özellikle sanayiden bunalan kent merkezine yapılan böyle bir park, insanlar için bulunmaz bir fırsat oldu.

  NE ARARSAN VAR

  SEKA Park'ın inşaatına başlanırken herşey düşünülmüş. Çocuk oyun alanları, piknik mekanları, yürüyüş yolları, Avrupa'da ilk üç arasına girecek kay kay pisti, ışıklı su oyunları, plajlar, deniz içinde sahne, deniz üstünde kent balkonu, gözetleme tepesi, basketbol, voleybol ve futbol sahası, Avrupa'nın en yüksek tırmanma duvarı, eğlence mekanları, otoparklar, lokantalar gibi akla gelebilecek her türlü imkanın bulunduğu SEKA Park, tam bir tatil köyü gibi. İsteyen piknik yaparken, isteyen yüzüyor, isteyen spor yapıyor, isteyen sahilde yürüyor, isteyen doğa ile baş başa kalma fırsatı bulabiliyor.


  Benzerine dünyada ender rastlanan özelliklere sahip olan SEKA Park, özellikle dar gelirli veya iş yoğunluğu nedeniyle kent dışına çıkamayan insanların günübirlik tatil yapacakları bir mekan olarak dizayn edildi. Ulaşım açısından yaya ve araç trafiğine açık olan SEKA Park arazisi içine tam 6 bin ağaç dikimi gerçekleştirildi. Hafta sonları binlerce insanın akın akın geldiği SEKA Park, havaların ısınmasıyla birlikte, daha çok insanın ilgi odağı haline gelecek. SEKA Parkı'ın vatandaşlara sunulması konusunda büyük tartışmalar yaşansa da kent sakinleri bu durumu memnuniyetle karşılıyor.

  Seka Park resimleri 1.jpg

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Seka Park (Kocaeli)

  Reklam  Seka Park tam avrupai bir yer olmuş gibi görünüyor ne ararsanız hakikaten var zaten pek bir şey aramaz insan orda yürüyüz yapsanız akşamları kafi gelir+ Yorum Gönder
seka parka nasıl gidilir,  seka parkta neler var,  izmitsekapiknikaalanı,  sekapark,  izmit seka park hakkında bilgi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi