Çengel Hanı

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Çengel Hanı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Çengel Hanı

  Reklam  Çengel Hanı

  Forum Alev  Çengel Hanı
  Çengel Han’ın Tarihçesi
  Çengel Han, Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim döneminde, Mihrimah Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından 1522 tarihinde yaptırılmış.

  Çengel Han, 500 yıla yakın bir süre önce inşa edilmesine rağmen günümüze kadar ayakta kalabilmiş. Çengel Han, Ankara’nın hanlar bölgesinde özgünlüğünü hala koruyabilen ender yapılardan..
  Han, Ankara Kalesi’nin ana giriş kapısının karşısında, eskiden "At Pazarı" olarak anılan mevkide, bedestenlerin yakınında bulunuyor.
  Çengel Han, tarih boyunca Anadolu kervansaraylarının tipik işlevlerini üstlenmiş, halkın konaklama ve alışveriş ihtiyaçlarını karşılamış. Çengel Han, 16. ve 17. yüzyıllarda ise uluslararası bir sanayi ve ticaret merkezine dönüşen Ankara’nın başlıca hanları arasında yerini almış.
  Dönemin en büyük ve pahalı dört hanından biri olan Çengel Han, 20. yüzyılın sonlarında terk edilmiş. Han, bu tarihten hemen önce tiftik, yapağı ve ham deri toptan satışlarının yapıldığı bir tabakhane ve yün deposu olarak kullanılmış.
  Kareye yakın dikdörtgen planlı mimari yapısıyla klasik Osmanlı kent içi hanlarının güzel örneklerinden olan Çengel Han’ın ortasında üstü açık bir avlu da bulunuyor. Avlunun ortasındaki tek katlı dikdörtgen yapı, Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un iş yaşantısına başladığı yıllarda kullandığı bir dükkana ev sahipliği de yapmış. 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Çengel Hanı

  Reklam  Çengel Hanı meşhur kanuni sultan süleymanın eniştesi rustem paşa yaptırmış zaten adamın bir yapı yaptırmadığı şehir yok :)para pul onda+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi