Hersekzade Ahmet Paşa Türbesi (Altınova)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Hersekzade Ahmet Paşa Türbesi (Altınova) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hersekzade Ahmet Paşa Türbesi (Altınova)

  Reklam  Hersekzade Ahmet Paşa Türbesi (Altınova)

  Forum Alev


  Hersekzade Ahmet Paşa Türbesi (Altınova)
  Yalova ili Altınova ilçesi Hersek Köyü’nde bulunan Hersekzade Ahmet Paşa Camisi’nin sağ yanında Paşa’nın türbesi bulunmaktadır. Hersekzade Ahmet Paşa h.923 (2 Temmuz 1517’de) ölmüş ve caminin yanındaki bu türbeye gömülmüştür.

  Türbe kesme taştan oldukça yüksek bir set üzerinde yapılmıştır. Dokuz basamaklı merdivenle çıkılan bu setin üzeri mermer bir korkulukla çevrilmiş ve mermer bir de kapı sövesi buraya yerleştirilmiştir. Türbe açık türbe şeklinde olup, üzerinin açık veya kapalı olduğu kesinlik kazanamamıştır. Giriş kapısı sövesinin oldukça yüksek olması da türbenin ilk yapılışında, üzerinin örtülü olabileceği intibaını vermektedir.

  Bu türbeye 1766 depreminden önce 1742 tarihli on mısralık bir kitabe konulmuştu. Bu kitabe caminin 1770 yılındaki onarımı sırasında türbeden alınarak caminin giriş cephesinde Kemankeş İsmail Ağa’nın onarım kitabesinin yanına konulmuştur.

  Hersekzade Ahmet Paşa’nın açık türbede bulunan mezar taşı kırılmış, sonradan onarılmıştır. Bu mezarın yanında da birkaç mezar taşı daha bulunmaktadır.
 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Hersekzade Ahmet Paşa Türbesi (Altınova)

  Reklam  Çok önemli bir sadrazam olan Hersekli Ahmet Paşa özellikle 2.Bayezit ve Yavuz Sultan Selim zamanlarında görev yapmıştır.Çok mütevazi bir mezarı bulunmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi