Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük)

  Reklam  Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük)

  Forum Alev


  Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük)
  Sakarya ili Geyve-Göynük yolu üzerinde bulunan bu köprü, tam okunamamakla beraber kitabesinden öğrenildiğine göre, Sultan II. Beyazıt tarafından 1495 yılında yaptırılmıştır. Kitabesinin arkasında dikdörtgen bir mermere de kabartma olarak “Şifa-ül Kulub Lika-ül Mahbub” yazılıdır. Bunun altında da köprüyü yapan mimarlardan Abdullah oğlu Murat’ın ismi yazılıdır. Kitabelerin çevresi çiçek motifleriyle bezenmiştir.

  Köprü beyaz kesme taştan, sivri kemerli 15 gözden meydana gelmiştir. Bu gözlerden 5 tanesi suyun içerisinde diğer 10 göz ise seviyeyi düzenlemek için toprak üzerindedir. Köprünün uzunluğu 196.50m. eni 5.50 m dir. En büyük kemer açıklığı ise 12.50 m.dir. Kemerlerin etrafında ikinci ve daha ince bir kemer yapılmıştır. Köprünün 5. ve 6. gözleri arasında yuvarlak kemerli bir boşaltma gözü bulunmaktadır. Ayrıca tempan duvarları ile korkulukları taş bloklardan meydana gelmiştir.

  Köprünün Geyve girişindeki gözlerinden 1. ve 4. gözleri yıkılmış, buraya çelik kafeslerden kirişler yapılmıştır. Köprü günümüzde kullanılmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük)

  Reklam  Ali Fuat Paşa Köprüsü (Geyve-Göynük) sakaryada bulunuyor yıldırım beyazıt tarafından 1495 yılında yaptırılmıştır kesme taştan sivri kemerli olarak yaptırılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi