Saatçi Veli Efendi Konağı

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Saatçi Veli Efendi Konağı ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Saatçi Veli Efendi Konağı

  Reklam  Saatçi Veli Efendi Konağı

  Forum Alev


  Saatçi Veli Efendi Konağı
  Kocaeli Veli Ahmet Mahallesi’nde, Alacamescit Gümüşlü Sokağı’nda bulunan Saatçi Veli Efendi Konağı diye tanınan bu yapı 1774 yılında yapılmıştır. XVIII.yüzyılın Türk sivil mimari örneklerinden olan bu konak, ağaç işleri, kalem işleri ve mimari yapısı ile döneminin örneklerinden birisidir.

  Konağın bodrum katı kagir, diğer iki katı ahşap olarak yapılmıştır. Bodrum katı kayagan taşı ile döşenmiştir. Tavanı ahşap kaplamalıdır. Zemin katında sofa etrafında üç oda, mutfak ve yarı gömme bir balkon bulunmaktadır. Üst katta ise biri başoda olmak üzere sofaya açılan üç odası vardır. Konağın oda ve sofalarının duvarları bitkisel ve geometrik kalem işi ile bezelidir.

  Saatçi Ali Efendi Konağı Kültür Bakanlığı tarafından kamulaştırılmış ve onarılmıştır. Bundan sonra Kültür Bakanlığı’nca Etnoğrafya Müzesi olarak 1987’de ziyarete açılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Saatçi Veli Efendi Konağı

  Reklam  Saatçi Veli Efendi Konağı ağaç işçili olan bir konaktır türk sivil mimari örneklerindendir ev,yapılış tarihi 1700 lerin sonudur bakanlıkça Etnoğrafya Müzesi olarak 1987’de ziyarete açılmıştır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi