Burmalı sütun (Yılanlı sütun)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Burmalı sütun (Yılanlı sütun) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Burmalı sütun (Yılanlı sütun)

  Reklam  Burmalı sütun (Yılanlı sütun)

  Forum Alev


  Burmalı sütun (Yılanlı sütun)
  Birbirine dolanmış 3 yılanın kafaları altın bir kazanın 3 ayağı biçimini alıyordu. M.Ö. 5. yüzyılda Persleri yenen birleşmiş 31 Yunan şehri elde ettikleri bronz ganimetleri eriterek bu eşsiz kalitedeki eseri yaptırtmıştı. 8 m. boyundaki Yılanlı Sütun aslında Delfi’deki Apollo mabedine dikilmişti. İmparator Konstantin tarafından 324 yılında getirttirilerek, hipodromun ortasına diktirilmiştir. 17 yüzyılda yılanların kafaları yerlerinde duruyordu. Sonradan kayıp olan kafaların bir parçası bulunarak İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne konulmuştur.
  Yılanların nasıl sütundan koptuna dair çeşitli rivayetler vardır. Evliya Çelebi’ye göre; "Yılanlı Sütun, İstanbul’daki 17. tılsımlı burma direktir. Bu sütunun tılsımı ile şehre yılan gibi hayvanlar girmemektedir. Bu direk üç başlı ejderha suretini gösterip başının birisini bir yeniçeri kılıç ile bir vuruşta kırmıştır. O tarihte kısmen tılsımı bozulmuş olup, İstanbul içine yılan, çiyan ve akrep gibi hayvanlar yayılmışlardır."
  Ayrıca yine bir rivayete göre sütunun yarı yüksekliği, Sultan Ahmet Camii yapılırken toprak altında kalmıştır. 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Burmalı sütun (Yılanlı sütun)

  Reklam  Burmalı sütun (Yılanlı sütun) yunanlıların persleri yenmesi sonucunda elde edilen ganimetin eritilerek birbirine dolanmış 3 adet yılana benzeyen yapının heykelleşmiş hali+ Yorum Gönder
yılanlı sütun
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi