Fatih (Eyüp Sultan Cami Medresesi) Medresesi (Eyüp)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Fatih (Eyüp Sultan Cami Medresesi) Medresesi (Eyüp) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Fatih (Eyüp Sultan Cami Medresesi) Medresesi (Eyüp)

  Reklam  Fatih (Eyüp Sultan Cami Medresesi) Medresesi (Eyüp)

  Forum Alev


  Fatih (Eyüp Sultan Cami Medresesi) Medresesi (Eyüp)
  İstanbul Eyüp ilçesi, Eyüp Camisi’nin avlusunda bulunan bu medrese Fatih Sultan Mehmet (1441–1446/1451–1481) döneminde Eyüp Sultan Külliyesi ile birlikte yaptırılmıştır. Neşri Tarihi’nde “Ebu-Eyyüb-ı Ensari’den bir imaret ve bir medrese ve bir cami ve bir hamam yapılmıştır” yazılıdır. Fatih Sultan Mehmed’in vakfiyesinde de “cami hariminde her neci güzelliklerle bezenmiş ve kubbelerle süslü, altı hücreli değerli bir medrese bina etti” yazılıdır.

  Ekrem Hakkı Ayverdi bu medrese odalarının on altı tane olduğunu belirtmiştir. Bu medresenin hücreleri cami revakından başlayarak türbenin sağ ve soluna kadar uzanıyordu. Sağ taraftaki medrese odalarının bulunduğu yere sonradan Beşir Ağa Türbesi, Cüzhane; sol tarafındaki hücrelere de Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa’nın türbesi yapılmıştır.

  Medrese cami ile birlikte 1766 depreminde zarar görmüş, 1798 yılında cami yenilenmişse de medrese odaları tamamen ortadan kaldırılmış ve bugün avluya dönüştürülmüştür.

  Küçük Emir Efendi 1528 yılında ölümüne kadar bu medresede ders vermiştir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Fatih (Eyüp Sultan Cami Medresesi) Medresesi (Eyüp)

  Reklam  eyüp sultan külliyesi ile birlikte fatih sultan mehmet döneminde yaptırılmıştır Fatih (Eyüp Sultan Cami Medresesi) Medresesi Eyüp ilçesinde bulunmaktadır yapım tarihi 1450 li yıllardır+ Yorum Gönder
eyüp sultan medresesi
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi