Faik Bey (Pakize Hanım) Yalısı (Sarıyer)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Faik Bey (Pakize Hanım) Yalısı (Sarıyer) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Faik Bey (Pakize Hanım) Yalısı (Sarıyer)

  Reklam  Faik Bey (Pakize Hanım) Yalısı (Sarıyer)

  Forum Alev  Faik Bey (Pakize Hanım) Yalısı (Sarıyer)

  İstanbul ili Sarıyer ilçesi, Yeniköy ile İstinye arasında bulunan bu yalı XIX. yüzyılın sonlarında yapılmıştır. Kimin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemekle beraber Faik Bey Yalısı ismi ile tanınmaktadır.

  Yalı zemin, çatı katı ve iki kattan meydana gelmiştir. Dikdörtgen planlı yalıda denize yönelik orta salonun etrafında odalar sıralanmıştır. Alt ve çatı katının cephe görünümleri diğer iki kattan farklıdır.

  Zemin kat pencereleri denize yönelik sekiz adet olup, bunlar diğer katlara oranla küçük tutulmuştur. İki ve üçüncü katın pencereleri tüm cepheyi kaplamakta olup, dikdörtgen şekilde, hafif yuvarlak kemerlidir. Çatı katının pencereler altı adet olup bunlar dikdörtgen sövelidir. Ortadaki iki pencere bir balkon içerisine alınmıştır. Bu balkon yalının denize yönelik tek balkonudur.

  Plan düzeni yapılışından sonra değişikliğe uğramıştır. Orijinal yapının da denize yönelik büyük bir salon bulunmakta, odalar da bu salonun çevresinde sıralanmıştı.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Faik Bey (Pakize Hanım) Yalısı (Sarıyer)

  Reklam  Faik Bey (Pakize Hanım) Yalısı Sarıyer istinyede de bulunan yapıya vaay eve bak dedirtiyor insanı o şekil güzel bir bina neredeyse denizin içine düşmüş bina:)+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi