Hüsrev Mehmed Paşa Türbesi (Eyüp)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Hüsrev Mehmed Paşa Türbesi (Eyüp) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Hüsrev Mehmed Paşa Türbesi (Eyüp)

  Reklam  Hüsrev Mehmed Paşa Türbesi (Eyüp)

  Forum Alev


  Hüsrev Mehmed Paşa Türbesi (Eyüp)
  İstanbul ili Eyüp ilçesi, Bostan İskelesi Sokağı’nda, Mahmut Paşa ile Adile Sultan türbeleri arasında bulunan bu türbe, Paşa’nın sağlığında 1839 yılında külliyesi ile birlikte yapılmıştır. Türbenin karşısında Hüsrev Paşa’nın Kütüphanesi ile Hüsrev Paşa’nın sütun şeklindeki çeşmesi bulunmaktadır.

  Hüsrev Mehmed Paşa Sultan II. Mahmud (1808–1839) dönemi sadrazamlarındandır. Firarizade Sait Efendi’nin kölesi iken Enderun’a verilmiş ve orada yetişmiştir. Kaptan-ı Derya Küçük Hüseyin Paşa’nın mühürdar ve kethüdası olmuş, 1800’de Mirimiran olarak çeşitli valiliklerde bulunmuştur. 1811 ve 1822 yıllarında iki defa Kaptan-ı Derya olmuştur. Daha sonra seraskerliğe getirilmiş ve 1839’da Sadrazam olmuştur. Bunun ardından diğer devlet görevlerinde de bulunmuş ve 1855 yılında ölmüştür.

  Türbe kare planlı kubbeli bir yapı olup, cephesi mermer kaplıdır. Ampir üslubunun özelliklerini yansıtan türbede küçük bir koridordan sonra içeriye girilmektedir. Burada Kaptan-ı Derya Halil Rıfat Paşa’nın türbesi ile türbedar odası bulunmaktadır. Ayrıca giriş kapısının sağ tarafında üç odaya daha yer verilmiştir. Bunların cepheleri köfeki taşındandır. Türbe içerisinde bezeme olarak XVIII. yüzyıl kalem işleri görülmektedir.

  Türbede Hüsrev Mehmed Paşa’nın sandukası bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Hüsrev Mehmed Paşa Türbesi (Eyüp)

  Reklam  Hüsrev Mehmed Paşa Türbesi (Eyüp) te bulunuyor 1839 yılında yaptırılmıştır türbe kare planlı bir yapı olup Türbede Hüsrev Mehmed Paşa’nın sandukası yer alır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi