Prens Sabahattin Türbesi (Halil Rıfat Paşa Türbesi) (Eyüp)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Prens Sabahattin Türbesi (Halil Rıfat Paşa Türbesi) (Eyüp) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Prens Sabahattin Türbesi (Halil Rıfat Paşa Türbesi) (Eyüp)

  Reklam  Prens Sabahattin Türbesi (Halil Rıfat Paşa Türbesi) (Eyüp)

  Forum Alev


  Prens Sabahattin Türbesi (Halil Rıfat Paşa Türbesi) (Eyüp)
  İstanbul Eyüp ilçesi, Bostan İskelesi’nde bulunan bu türbe XIX. yüzyılın başlarında yapılmıştır. Türbe önceleri Hüsrev Paşa Türbesi’nin türbedar odası olarak tasarlanmış, daha sonra Mahmud Celaleddin Paşa buraya gömülmüştür. Türbe içerisinde sandukalardan birisi paşanın oğlu Prens Sabahattin’e aittir. Bu yüzden de Prens Sabahattin Türbesi olarak tanınmıştır.

  Prens Sabahattin, Mahmud Celaleddin Paşa ile Sultan Abdülmecid’in (1839–1861) kızı, Sultan II. Abdülhamid’in (1876–1909) kız kardeşi Seniye Sultan’ın oğludur. II. Meşrutiyet döneminden sonra siyasi ve sosyal görüşleri ile ön plana çıkmıştır. Hanedanın yurt dışına çıkarılmasından sonra İsviçre’de 1948’de ölmüş naşı 1951 yılında İstanbul’a getirilerek türbesine gömülmüştür.

  Türbeye bitişik diğer türbe Mahmud Celaleddin Paşa’nın babası Halil Rıfat Bey’e aittir. Her iki türbe de birbirleri ile bağlantılıdır. İki bölüm de kare planlı ve kubbe ile örtülüdür. Cephe görünümü yuvarlak kemerli pencereleri ve bunların kilit taşları ampir üslubunu yansıtmaktadır. Cephe tümüyle mermer kaplıdır. Türbeye giriş cephe duvarlarına göre biraz daha geridedir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Prens Sabahattin Türbesi (Halil Rıfat Paşa Türbesi) (Eyüp)

  Reklam  Prens Sabahattin Türbesi (Halil Rıfat Paşa Türbesi) (Eyüp)te bulunuyor adam padişahın bilmem neyinin neyi imiş:) önce yurt dışına yollanmış sonraları 1951de ölünce buraya gömülmüş+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi