Gazi Mihal Camisi (Edirne)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Gazi Mihal Camisi (Edirne) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Gazi Mihal Camisi (Edirne)

  Reklam  Gazi Mihal Camisi (Edirne)

  Forum Alev


  Gazi Mihal Camisi (Edirne)
  Edirne Tunca Nehri’nin yanında, Gazi Mihal Köprüsü’nün sağında bulunmaktadır. Giriş kapısı üzerindeki mermer kitabeden Gazi Mihal Bey tarafından 1421’de yaptırıldığı öğrenilmiştir.

  Kitabe:

  Enşee hazel-mekânel-mubareke el-emirül-kebir
  Mihal ibn-i aziz tekemmelet fi eyyamis sultan
  Murad ibn-i Muhammed ibn-i Bayezid han
  Fi seneti hamse ve ışrıne ve semanemieti.
  825 (1421)

  Edirneli Badi Efendi bu yapının zaviye olarak yapıldığını ve daha sonra da camiye dönüştürüldüğünü yazmaktadır. Cami ile birlikte köprü, hamam ve imaret de yapılmıştır.

  Bu cami yan mekanlı, tabhaneli veya zaviyesi, ters T tipi camiler gurubundandır. Kesme taştan yapılmış caminin önünde payeli beş bölümlü bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Bu bölümler dört kalın paye ve duvarlara bitişik iki yarım payeden oluşmaktadır. Bu bölümlerin üzeri tekne tonozlarla örtülüdür. Girişten sonra üzerleri kubbeli iki mekan birbirini peş peşe izlemektedir. Bunlardan birincisini iki yanına kare planlı iki yan mekan eklenmiştir.Yan mekanların üzeri çapraz tonozlarla örtülüdür. İbadet mekanı kare planlıdır ve üzerini merkezi bir kubbe örtmüştür. İbadet mekanı mihrap yanında ve iki kenardaki altlı üstlü ikişer pencere ile aydınlatılmıştır. Alçı mihrabı orijinaldir. Buradaki yıldızlar ve geometrik geçmeler farklı bir teknikte yapılmış olup, benzerlerine Edirne camilerinde rastlanmamaktadır. Mihrabın alt kısmı su basması yüzünden harap olmuştur. Mihrap önündeki hazirede 1435’de ölen Gazi Mihal Bey ile ailesinin mezarları bulunmaktadır.

  Caminin tek şerefeli minaresi l752 depreminden sonra yapılmıştır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Gazi Mihal Camisi (Edirne)

  Reklam  Gazi Mihal Camisi (Edirne)de bulunan camii gazi mihal bey tarafından 1421 de yaptırılmıştır ters t tipi camiler sınıfıdan olan yapı kesme taştan yapılmıştır+ Yorum Gönder
edirne gazi mihal cami,  edirne gazi mihal camii
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi