Yahya Bey Camisi (Edirne)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Yahya Bey Camisi (Edirne) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yahya Bey Camisi (Edirne)

  Reklam  Yahya Bey Camisi (Edirne)

  Forum Alev


  Yahya Bey Camisi (Edirne)
  Edirne, Saruca Bey Mahallesi, Yahya Bey Sokağı’nda bulunan camiyi Sultan II.Selim’in nedimlerinden 1577’de Yahya Bey yaptırmıştır. Yahya Bey Bursa’daki Sultan Orhan ve Yıldırım Beyazıt’ın yaptırdığı eserlerin vakıf mütevellisidir.

  Cami tuğla hatıllı kesme taştan, kare planlı olup, üzeri tromplu bir kubbe ile örtülmüştür. Duvarlarında bir sıra kesme taş, bir sıra da tuğla hatıl kullanılmış ve böylece yapıya daha hareketli bir görünüm kazandırılmıştır. Caminin önünde ahşap direkli bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Camiye giriş kuzey duvarının doğu ucunda olup silmelerle kapı nişi çevrelenmiştir. Giriş kapısının üzerinde 1577 tarihli kitabesi bulunmaktadır.

  Kitabe:

  Sahibül hayr yani Yahya bey
  Kıldı bu Mescidi şerifi bina
  Yaptı anınla dâr-ı ahiretin
  Kıldı cenette kendüye me’va
  Dedi tarihini anın Mecdi
  Mescid-i hûb ve mecma’i âli
  985 (1577).

  İbadet mekânı doğu ve batı cephelerinde iki sıra halinde üçer pencere, güney cephesinde iki sıra halinde ikişer pencere ile aydınlatılmıştır. Mihrap yedi köşeli olup, mukarnaslı olarak sona ermektedir. Alçı bezemelidir.

  Caminin doğusunun kuzey ucunda minaresi bulunmaktadır. Kesme taş kaide üzerinde minare yuvarlak gövdelidir. Caminin yüksekliğine göre minarenin hem kısa hem de kalın oluşu sonradan yapılmış olabileceği izlenimini vermektedir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yahya Bey Camisi (Edirne)

  Reklam  Yahya Bey Camisi (Edirnede bulunuyor 2. selimin nedimlerinden yahya bey yaptırmıştır camiyi kesme taştan yapılan camii giriş kapısı önünde 1577 tarihli kitabe barındırmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi