Meriç Köprüsü (Edirne)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Meriç Köprüsü (Edirne) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Meriç Köprüsü (Edirne)

  Reklam  Meriç Köprüsü (Edirne)

  Forum Alev


  Meriç Köprüsü (Edirne)
  Edirne Karaağaç yolu üzerinde Meriç ve Arda nehirlerinin birleştikleri yerde Meriç Nehri’nin üzerinde bulunmaktadır. Bu köprünün olduğu yerdeki selden yıkılan eski köprünün yerine Sultan II.Mahmut Edirne’ye geldiğinde yeni bir köprü yapılmasını istemiştir. Ancak maddi sıkıntıdan ötürü köprünün yapımına hemen başlanamaz ve bu köprü Abdülmecid döneminde yapılabilmiştir. Köprünün yapımına 1842 yılında başlanmış, 1847’de de tamamlanmıştır. Mimarının kim olduğu bilinmemektedir.

  Köprü 263 m. uzunluğunda, 7 m. genişliğinde ve 13 ayak üzerine 12 kemerli olarak yapılmıştır. Köprünün kemerleri hafif sivri olup, kemer aralıkları 12 m.dir. Orta ayaklarda ise bu açıklık 6 m. civarındadır. Selyaranlar köprünün memba ve mansap cephelerinde orta ayaklar üzerindedir. Memba cephesindeki selyaranlar üçgen çıkıntılar halinde olup, bunların tepe uçları da üçgen biçimdedir. Mansap cephesindeki selyaranlar yedi köşeli çıkıntılar halindedir. Köprünün ortasında yer alan selyaranlar hem membada hem de mansapta çıkıntı meydana getirmektedirler. Köprünün orta kısmında memba cephesinde bir köşk balkonu, mansap cephesinde de bir kitabe köşkü bulunmaktadır. Kitabe köşkü barok üslupta, mermerden yapılmıştır. Burada birbirine bitişik ikişer paye üzerine bir tonoz yerleştirilerek köprünün kitabesi buraya konulmuştur. Bu bölüm dıştan kubbe şeklindedir. Aynı zamanda bu köşk bir dinlenme yeri olarak da düşünülmüştür. Köşk cephesinde görülen mermer kitabe Yunanlıların Trakya’yı işgali sırasında yok edilmiştir. Bundan sonra Necmettin Okyay’dan icazetli Uğur Derman tarafından talik yazı ile yeniden yazılmıştır (1966).

  Kitabe:

  Esas-endâz-ı dünyâni kerem Abdülmecid han’ın İmar-ı mülkünün üstad-ı adli oldu mimari
  Olalıdan münhel cezb-ü mekârim ol şehin ahdi
  Seza mânend derya dehre kılsa lütf-i câri
  O Şahinşedir elhakk faiz-ül hayrât âlemde
  Sezâdır kılsa âbâdân mülkü böyle âsârı
  Edirne beldesi enhrı üzre hayr-i şâhne
  Garîk-i cûy-i ihsan eyledi etraf ü aktarı
  Gelib geçtikçe halk-ı memleket bu cisr-i sanîden
  Duasaz dû-bâlâ kıldılar evrad-ü ezkârı
  Meriç ü Arda nehri tâ-revan oldukça bu sûden
  O şahin mülkünün feyz-i ilâhi ola enhârı
  Bu tâk-ı cisri tersi’i etti Ziver işbu tarihin
  Bu âli cisr oldu hayr-ı sanî-i cihandârî.
  Sene:1258

  Kesme taştan yapılmış olan köprünün korniş taşı ve korkuluk taşları köprü meyiline uygun olarak devam etmektedir.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Meriç Köprüsü (Edirne)

  Reklam  Meriç Köprüsü (Edirne) meriçte nehir üzerindeki köprü sultan 2. mahmut tarafından yaptırılmıştır yaklaşık 250 metre uzunluğundaki köprü kesme taştan yapılmıştır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi