İbrahim Paşa Hamamı (Mahkeme Hamamı) (Osmangazi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden İbrahim Paşa Hamamı (Mahkeme Hamamı) (Osmangazi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  İbrahim Paşa Hamamı (Mahkeme Hamamı) (Osmangazi)

  Reklam  İbrahim Paşa Hamamı (Mahkeme Hamamı) (Osmangazi)

  Forum Alev


  İbrahim Paşa Hamamı (Mahkeme Hamamı) (Osmangazi)

  Bursa Başak Caddesi üzerinde, İbrahim Paşa Camisi’nin de yanında yer alan bu hamam vakfiyesinden öğrenildiğine göre; Çandarlı İbrahim Paşa’nın oğlu İbrahim Paşa tarafından 1421 tarihinde yaptırılmıştır. İbrahim Paşa İznik’teki imaretine bu hamamı ile birlikte yedi köyü de vakfetmiştir.

  Hamam Osmanlı mimarisindeki çifte hamam grubundan olup, kubbeli mekanlarının yanı sıra iç içe eyvanlar da uygulanmıştır. Hamamın ılıklık bölümü olmayıp, doğrudan doğruya sıcaklığa geçilmektedir.

  Hamam taş ve tuğladan yapılmıştır. Hamamın erkekler kısmına sivri kemer içerisine yerleştirilmiş stalaktitli bir nişten girilmektedir. Soyunmalık 11.00x11.00 m. ölçüsünde kare planlıdır. Üzeri yarım kubbelerin desteklediği bir kubbe ile örtülmüştür. Sıcaklık bölümü de sekiz köşeli bir kaide üzerindedir. İçerisinde renkli mermerlerden yapılmış göbek taşı ile fıskiyeli bir havuzu bulunmaktadır. Buradaki dilimli kemerli iki eyvandan kubbeli üç halvete geçilmektedir.

  Hamamın kadınlar bölümü de erkekler kısmına benzer bir plan göstermektedir. Ancak buradaki eyvanlar diğerinden farklı yerlere yerleştirilmiş olup, üzerleri tonozla örtülmüştür.

  Vakıf kayıtlarından öğrenildiğine göre bu hamam 1490, 1593 yıllarında onarılmıştı

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İbrahim Paşa Hamamı (Mahkeme Hamamı) (Osmangazi)

  Reklam  İbrahim Paşa Hamamı veya Mahkeme Hamamı (Osmangazi)de bulunuyor Hamam taş ve tuğladan yapılmıştır bunun yanında çifte hamam grubundan bir hamamdır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi