Sultan I.Murad (Hüdavendigâr) Türbesi (Osmangazi)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Sultan I.Murad (Hüdavendigâr) Türbesi (Osmangazi) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Sultan I.Murad (Hüdavendigâr) Türbesi (Osmangazi)

  Reklam  Sultan I.Murad (Hüdavendigâr) Türbesi (Osmangazi)

  Forum Alev


  Sultan I.Murad (Hüdavendigâr) Türbesi (Osmangazi)
  Çekirge’de Hüdavendigâr Camisi’nin karşısındadır. 1.Kosova Savaşı’nda (1389) şehit olan Sultan 1.Murat’ın türbesini Yıldırım Beyazıt yaptırmıştır. Ancak bu türbe 1855 depreminde yıkılmış, eski temelleri üzerine yeniden yapılmış, zaman zaman da onarılmıştır.

  Türbe 17.60x17.60 m. ölçüsünde kare planlıdır. Kalın duvarların çevrelediği türbeyi sekiz sütunun taşıdığı sekizgen kasnaklı bir kubbe örtmüştür. Kuzey cephesi dışarıdan üç payanda ile desteklenmektedir. Türbenin içerisi yuvarlak kemerli dokuz pencere ile aydınlatılmıştır.

  Türbenin içerisinde ortada pirinç parmaklıklarla çevrili Sultan 1.Murat’ın sandukası vardır. Bunun yanında torunu Süleyman Çelebi, Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Musa Çelebi, Sultan I.Murad’ın oğlu Yakup Çelebi (1364-1389) Süleyman Çelebi’nin oğlu Orhan Çelebi (1395-1429), Sultan 2.Beyazıt’ın oğlu Şehzade Mehmed’in (1476-1504) sandukaları bulunmaktadır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Sultan I.Murad (Hüdavendigâr) Türbesi (Osmangazi)

  Reklam  Sultan I.Murad yada Hüdavendigar Türbesi Osmangazi bursada bulunuyor yıldırım beyazıt tarafından yaptırılmıştır türbesi içerisinde şehzadelerin sandukaları bulunmaktadır+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi