Yunus Emre Türbesi (Mihalıççık)

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden Yunus Emre Türbesi (Mihalıççık) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Fatal
  Özel Üye
  Reklam

  Yunus Emre Türbesi (Mihalıççık)

  Reklam  Yunus Emre Türbesi (Mihalıççık)

  Forum Alev


  Yunus Emre Türbesi (Mihalıççık)
  Eskişehir Mihalıççık İlçesinde Yunus Emre Köyü’nde (Sarıköy) Türk Halk Edebiyatının Ozanı Yunus Emre’nin (l240-1320) türbesi bulunmaktadır. Ancak Anadolu’da Karaman, Aksaray, Sıvas, Ünye, Erzurum, Bursa, Kula, Kütahya, Sandıklı ve Isparta’da Yunus Emre’ye ait makam ve türbeler bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin gerçekten Yunus Emre’ye ait olduğu çeşitli iddialara rağmen kesinlik kazanamamıştır.

  Mihalıççık’ı Yunanlıların işgali sırasında bu türbe yıkılmış ve 6 Mayıs l949’da açılarak ozanın bozulmamış cesedi mezarın 50 m. uzağında yeni yapılan türbesine konulmuştur.

  Türbenin taşları Hacı Bektaş-ı Veli’nin Türbesinden ve çevresinden getirilen taşlarla yapılmıştır. Türbe sekiz sütunun taşıdığı üzeri kubbe ile örtülü, açık bir mezardır. Türbenin ortasında Yunus Emre’nin sandukası yerleştirilmiştir. Türbenin yanında bir de çeşme bulunmakta olup üzerinde “Haktan inen şerbeti iç, içtik elhamdülillah” yazılıdır.

 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Yunus Emre Türbesi (Mihalıççık)

  Reklam  Yunus Emre Türbesi (Mihalıççık) eskişehirde bulunuyor o bir halk ozanı şairi türk edebiyatında kültüründe mevlana gibi önemli yeri olan örnek bir kişiliktir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi