İstanbul İlinin Bayrampaşa İlçesi

+ Yorum Gönder
Şehir ve İlçeler ve Marmara Bölgesi Bölümünden İstanbul İlinin Bayrampaşa İlçesi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye
  Reklam

  İstanbul İlinin Bayrampaşa İlçesi

  Reklam  İstanbul İlinin Bayrampaşa İlçesi

  Forum Alev
  Bayrampaşa, İstanbul

  Koordinatlar: 41°01′00 28°55′60
  Bayrampaşa,
  Bayrampaşa'nın İstanbul'daki konumuBilgilerBağlı olduğu il:İstanbulYüzölçümü:9,5 km2Nüfus: (2007)272.196 (TÜİK)Nüfus yoğunluğu:26,000 kişi/km2Mahalle sayısı:11Koordinatlar:41°01′00 28°55′60Rakım:17 m

  Bayrampaşa, İstanbul İlinin bir ilçesidir. Kuzeyde Gaziosmanpaşa, doğuda Eyüp, güneyde Zeytinburnu, batıda Esenler ile çevrilidir. İlçe nufusu 2005 sayımlarına göre 250.000 civarındadır. 1970 yılında İstanbul nüfusunun %4,11'ini oluşturan Bayrampaşa, 2000 yılında %2,44'lük bir paya sahiptir. Bayrampaşa ilçesi, nüfus yoğunluğu açısından, yıllara göre artan değerlere sahiptir. İstanbul'un en yüksek yoğunluk değerine sahip ilçelerinden birisidir. 1970 yılında yoğunluğu 130 ki/ha iken 2000 yılında 259 ki/ha yoğunluk değerine ulaşmıştır.
  Adı, 18. yüzyılda Osmanlı zamanında yaşamış kasideci Nefi ile hatırlanır. Bayrampaşa aleyhine okunan kasideleri neticesinde Bayrampaşa tarafından darağacına gönderilmiştir.

  Tarihi

  Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'un fethi sırasında otağını kurduğu semttir. 1950'li yıllarda Bulgaristan'dan göç eden ailelere devletin buralarda arazi verdiği ve bağcılık ve süt sağmalcılığı ile göçmen aileleri geçimini sağlamışlardır.Ayrıca 1950 ve 60'lı yıllarda Yugoslavya'nın Sancak bölgesinden bir çok Boşnak Bayrampaşa'ya göç etmiştir ve bu göçmenlerin çoğu şu an Yıldırım Mahallesinde ikamet etmektedir. 1970'li yılların başında kolera vakası yaşandığı sırada semt karantinaya alınmış, çok sayıda ölüm olayı yaşanmıştır. Aynı dönemde Sağmalcılar olan ismi Bayrampaşa olarak değişmiştir.
  Bugün ilçe geniş çaplı küçük sanayiye ev sahipliği yapmaktadır. 12 mahallesi bulunan ilçede aynı zamanda Bayrampaşa Cezaevi ve Büyük İstanbul Otogarı bulunmaktadır.

  Ekonomi

  1970 öncesi tarıma dayanan bir ekonomisi olan Bayrampaşa, 1970 sonrası hızlı kentleşme ve yoğun göç sonucunda ekonomisi sanayi ve ticaret ağırlıklı bir ilçe oldu. İlçede yaşıyanların bir kısmı ilçe dışında çalışırken, bir kısmı da esnaflık yapmakta ve sanayi kuruluşlarında çalışmaktadır. Ağır bir sanayisi olmayan Bayrampaşa'da, sanayi; yedek parça, otomobil tamiri, kalıpçılık, elektrik elektronik parça üretimi, hırdavat alet üretimi, plastik döküm, soğuk demir işlemesi, talaşlı üretim, tekstil gibi alanlara yönelmiştir. Tarımsal alan yoktur.
  Ticari alanda Bayrampaşa büyük atılımlar yapmaktadır. Otogar'ın arkasına açılmış olan Carrefour ve Bauhaus, merkezde belediyenin yanında açılan Aquarium ilçenin ticari hayatını canlandırmıştır. Demirkapı Caddesi; Bayrampaşa'nın ticaret merkezi sayılabilir.

  Mahalleleri

  Cevatpaşa
  Yıldırım Mahallesi
  Kartaltepe
  Kocatepe
  Muratpaşa
  İsmetpaşa
  Altıntepsi
  Yenidoğan
  Terazidere
  Vatan
  Orta Mahalle
  Maltepe Eğitim Kurumları

  Liseler:

  Bayrampaşa İstanbul Ticaret Odası Anadolu Teknik Lisesi
  Bayrampaşa Hüseyin Bürge Anadolu Lisesi
  Bayrampaşa Anadolu Lisesi
  Bayrampaşa Anadolu Teknik Lisesi
  Bayrampaşa İnönü Teknik Lisesi
  Rıfat Canayakın Lisesi
  Bayrampaşa Sabit Büyükbayrak Lisesi
  Bayrampaşa Sağmalcılar Lisesi
  Bayrampaşa Ticaret Meslek Lisesi
  Bayrampaşa Tuna Lisesi
  Bayrampaşa Kız Meslek Lisesi İlköğretim Kurumları:

  Şehit Kamil Balkan İlköğretim Okulu
  Nail Reşit İlköğretim Okulu
  Ali Ülker İlköğretim Okulu
  Bayrampaşa İlköğretim Okulu
  Nuri Örs İlköğretim Okulu
  Osmangazi İlköğretim Okulu
  Sancak Soy İlköğretim Okulu
  Fetihtepe İlköğretim Okulu
  Şair Şinasi İlköğretim Okulu
  Tuna İlköğretim Okulu
  Vatan İlköğretim Okulu
  Şair Baki İlköğretim Okulu
  Oğuzhan İlköğretim Okulu
  Prof. Muharrem Ergin İlköğretim Okulu
  Hürriyet İlköğretim Okulu
  Mustafa Itri İlköğretim Okulu
  Şakire Sadi Obdan İlköğretim Okulu
  Hacıilbey İlköğretim Okulu
  Bayrampaşa İlköğretim Okulu
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İstanbul İlinin Bayrampaşa İlçesi

  Reklam  istanbulun büyük ilçelerindendir Bayrampaşa, . Kuzeyde Gaziosmanpaşa, doğuda Eyüp, güneyde Zeytinburnu, batıda Esenler ile çevrilidir. 1970 yılında İstanbul nüfusunun %4.11'ini oluşturan Bayrampaşa, 2000 yılında %2.44'lük bir paya sahiptir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi