90'ların Ünlüleri :)

+ Yorum Gönder
Kadın Gözüyle ve Magazin - Dedikodu Bölümünden 90'ların Ünlüleri :) ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  DarK~AnqeL
  Emekli
  Reklam

  90'ların Ünlüleri :)

  Reklam  90'ların Ünlüleri :)

  Forum Alev
  Neydi 90’lar Nerede o şarkılar


  Popüler kültürün temelleri, 90’ların başında, özel televizyonların kurulmasıyla atıldı. Pop müzik de, popüler kültür içersinde yerini böylece almış oldu. Özel televizyonlar sayesinde çok daha rahat ve özgür bir ortamda icra edilebildi ve daha geniş kitlelere ulaştı. İlk parlayan isim de, “Hadi bakalım kolay gelsin, bir acayip zor yarış” diyen Sezen Aksu oldu. Ardından ilginç dans figürleriyle Yonca Evcimik “Aboneyim” diyerek bir fenomen haline geldi.  Klip çekimlerine daha çok özen gösterilmeye başlandı. Dolayısıyla ciddi klip endüstrisi ortaya çıktı; yönetmenler daha değerli hale geldi. Şu anda 300 bin satan albümler için “süper” deniyor, o yıllarda 1 milyon satış rakamına ulaşan albümler vardı!  Dönemin genç ve başarılı isimleri, okumuş görmüş çocuklardı. Çoğu okul çağlarındayken bu işe başlamışlardı. Televizyonlarda bu kadar sık yer almamaları, onları daha da ulaşılmaz hale getiriyordu. Oysa şimdi internetten, ne yaptıklarına, nerelere takıldıklarına hatta nerede oturduklarına dair pek çok bilgi bulmak ve onların izlerini sürmek mümkün!


  Sanatçıların her yaptıkları olay, her yedikleri ve giydikleri de moda olurdu. Tarkan, uzunca bir süre fular taktı mesela. Kenan Doğulu’nun “güneş kolyesi”, Mirkelam’ın “Her Gece” klibinde giydiği “beach pantolon”u, en popüler sanatçı aksesuarları arasındaydı. 2. 2
  DarK~AnqeL
  Emekli

  --->: 90'ların Ünlüleri :)

  Reklam
  Hala dinlemekten bıkmadığımız, pop müzik tarihine altın harflerle kazınan pek çok aşk şarkısı da bu zamanda ortaya çıktı. Levent Yüksel’in “Med-Cezir”i, Sertab Erener’in “Sevdam Ağlıyor”u, Demet’in “Arnavut Kaldırım”ı, Aşkın Nur Yengi’nin “Serserim Benim”i ’90’ların hit’leri arasında.

  Tarkan

  Tarkan, “Kıl Oldum Abi” klibinde, ayrık dişleriyle gülümserken (o zamanlar ön dişleri birbirinden epey uzaktı), siyah deri montu, sarı kareli pantolonuyla da değişik dans figürleri sergiledi. Ve bir anda, 90’ların pop ilahı haline geldi. Sonuçta, Tarkan o kadar yol aldı ki, bizim de dünya çapında bir starımız oldu. 3. 3
  DarK~AnqeL
  Emekli
  Kenan Doğulu

  Bir başka ilginç klip de Kenan Doğulu’nun “Sımsıkı”sıydı. Uzun saçlı, balıketli bu genç, Mısır’da çekilen klibinde oyunculuk kabiliyetinin sınırlarını zorlamış, klip değil,ama şarkıyla başarılı olmuştur. 4. 4
  DarK~AnqeL
  Emekli
  Burak Kut


  O bizim “Bebeto”muzdu. “Benimle Oynama” ve “Bebeğim” parçasıyla, özellikle kızların sevgilisi haline geldi. Ama sonra, bir türlü o eski şaşalı günlerine geri dönemedi. Ne Sarah Brightman’la ve Sakis Rouvas’la yaptığı düetler ne de Sezen Aksu’dan aldığı besteler onu kurtarmaya yetmedi. Ta ki, geçen sene kendini “Komple” yenileyene kadar!

 5. 5
  DarK~AnqeL
  Emekli
  Demet


  “Elleri kolları kınalı bebek” diyerek, hayatımıza dahil olan sanatçı, başarılı şarkıları kadar mütevazı tavırlarıyla da gönlümüzü fethetmeyi başarmıştı.

 6. 6
  DarK~AnqeL
  Emekli
  Oya&Bora


  Oya Küçümen ve Bora Ebeoğlu’nun ilk çıkış parçası “Ara Beni”, maçlarda dahi slogan olmuştu. Hele bir de “Sevmek Zamanı” isimli bir şarkıları var ki… Şimdilerde hiç ortada görünmeyen grup, birden parladı ve söndü.

 7. 7
  DarK~AnqeL
  Emekli
  Serdar Ortaç


  Veee Micky’li pantolonuyla huzurlarınızda Serdar Ortaç Serdar’ın, uzun küt saçları ve yaptığı dans figürleri hala zihnimizde kazılıdır. İlknur Soydaş’ın göbeğinden yediği zeytinle tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmıştı.

  Tayfun  Onu unutmamız mümkün mü? Hele hele o gerdan kırdığı klibini bir izleyen bir daha iflah olmamıştır. 1992 yılında siyah deri montu, beyaz atleti, Elvis Presley tarzı saçlarıyla “Hadi Yine İyisin” dedi, böylece öpücüklü şarkılarımızın ilki de ortaya çıkmış oldu!

 8. 8
  DarK~AnqeL
  Emekli
  90’lar Top 25


  1. Bendeniz-Ya Sen Ya Hiç
  2. Burak Kut-Benimle Oynama
  3. Çelik-Ateşteyim
  4. Deniz Arcak-Yağmurdan Kaçarken
  5. Demet-Kınalı Bebek
  6. Ferda Anıl Yarkın-Sonuna Kadar
  7. Gülay-Cesaretin Var mı Aşka
  8. Hakan Peker-Efsane
  9. Harun Kolçak-Gir Kanıma
  10. İzel&Çelik&Ercan-Özledim
  11. Kenan Doğulu-Yaparım Bilirsin
  12. Kerim Tekin-Cici Baba
  13. Mustafa Sandal- Bu Kız Beni Görmeli
  14. Nazan Öncel-Aynı Nakarat
  15. Oya&Bora-Seni Bana Yazmışlar
  16. Ozan Orhon-Saman Alevi
  17. Özlem Tekin-Yar Bana Varmadı
  18. Seden Gürel-Bum Bum Bum
  19. Serdar Ortaç-Karabiberim
  20. Sertab Erener-Ateşle Barut
  21. Sezen Aksu-Hadi Bakalım Kolay Gelsin
  22. Tarkan-Kıl Oldum
  23. Tayfun-Hadi Yine İyisin
  24. Umay Umay-Hareket Vakti
  25. Yonca Evcimik-Aboneyim


 9. 9
  ece_nur
  Usta Üye
  güzel paylaşım
  teşekkürler

 10. 10
  gökçe34
  Özel Üye
  Güzel bir paylaşım ... Emeğine sağlık ... :)

 11. 11
  on_ve_son
  Yeni Üye

  --->: 90'ların Ünlüleri :)

  Reklam  tşk harikasınız nerde eskilerrrr

 12. 12
  YapRock
  Forumun Herşeyi
  İyi Kızlar Cennete Kötü Kızlar Heryere Çıtır Kızlar Nereyeee Nereyede Giderler .p

+ Yorum Gönder
murat başoğlu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi