Olmazsa Olmaz 5 Safari 5 Eklentisi

+ Yorum Gönder
Bilgisayar Dünyası ve Mac OS X Bölümünden Olmazsa Olmaz 5 Safari 5 Eklentisi ile ilgili Kısaca Bilgi
 1. 1
  computer
  Özel Üye
  Reklam

  Olmazsa Olmaz 5 Safari 5 Eklentisi

  Reklam  Olmazsa Olmaz 5 Safari 5 Eklentisi

  Forum Alev
  safari eklentisi 0.jpg

  Safari 5′in en önemli özelliklerinden biri olan eklentileri acaba ne kadar kullanıyoruz? Geçenlerde bu galeriye bakma gereksinimi duyup biraz inceleyeyim dedim. Açıkçası birbirinden güzel eklentiler Safari ile hayatınızı kolaylaştırmak için bekliyorlar.
  Açıkçası dikkatimi asıl çeken şey benim için eskiden çok önemli bazı eklentilerin artık doğal yollardan, direkt Safari’ye entegre çalışması. Bunu özellikle belirtiyorum çünkü daha önce yaptığım eklentiler malesef Safari’nin tutarsızlığını biraz arttırıyordu. Eğer siz de Safari 5′in tutarsızlığından dertliyseniz belki benim gibi “native” eklentilere geçmeyi deneyebilirsiniz.
  Safari eklentilerine nereden ulaşıyoruz önce onu açıklayalım: Elma menüsünün yanında bulunan Safari menüsündeki Preferences (Tercihler) öğesini seçince açılan pencereden Extensions (Eklentiler) öğesini tıklıyoruz. Eğer eklentiler kapalı gözüküyorsa orada bulunan açma kapama anahtarına basarak ON komutuna getiriyoruz.
  safari eklentisi 1.png
  Safari Eklenti Galerisi’ne gitmek için ise tek yapmamız gereken aynı pencerede yer alan “Get Extensions” düğmesine tıklamak. Açılan sayfadaki eklentileri hemen altında yer alan “Install” düğmesine basarak yükleyebilirsiniz. Safari’yi tekrar başlatmanıza gerek yok, eklenti işlevine hemen başlayacaktır.
  Hazır tercihler penceresindeyken orada bulunan “Updates” kısmına tıklayarak tüm eklentilerin otomatik güncellenmesini sağlamanızı tavsiye ederim. Eklentiler çok sık güncelleniyor çünkü.
  Benim için olmazsa olmaz mertebesinde bulunan 5 eklentiyi listeledim. Burada bulunan eklentiler ilginizi çekmeyebilir, ama size uygun eklentileri eklenti galerisinde rahatça bulabilirsiniz.
  Ultimate Status Bar

  Her tarayıcıda bulunan, ancak Safari’de nedense varsayılan olarak kapalı gelen durum çubuğu tarayıcı penceresinin en altında yer alır. Bu çubuk size fareyi bir bağlantının üzerine getirdiğinizde nereye gideceğinizi gösterir. İnternette güvenli gezmek için elzemdir. Böylece orada bulunan bağlantının nereye gittiğini görebilir ve emin olabilirsiniz. Mesela web üzerinden maillerinizi kontrol ediyorsunuz ve bir linkte size basmanız gereken yer gösteriliyor. Üzerine geldiğinizde linkte yazandan çok farklı bir hedef gözüküyorsa işin içinde başka bir iş olduğunu görebiliyorsunuz.
  safari eklentisi 2.png
  Tabi bu çubuk durduk yerde küçük ekranınızdan yer alıyor. Menüden açarsanız bu çubuk sürekli gözüküyor. Kapatırsanız da hiç gözükmüyor. Halbuki Chrome akıllıca davranıp bu çubuğu fareyle bir bağlantının üzerine getirdiğinizde gösteriyor. İşte bu eklenti tam bu işi yapıyor. Değişik temalara sahip eklenti uzun bağlantıları kısaltabiliyor, farklı protokolleri küçük simgelerle belirtebiliyor. Mesela bir bağlantı “mailto:” ile başlıyorsa bağlantı küçük bir eposta simgesi ile gözüküyor.
  Ara sıra bağlantıları göstermemesi haricinde oldukça memnun olduğum bu eklentinin bir iki tane alternatifi de mevcut.
  Google Reader Styles

  safari eklentisi 3.jpg
  Bu eklenti aslında biraz göze hitap ediyor. Eğer Google Reader’i sık kullanıyorsanız ve arayüzünden biraz sıkıldıysanız bu eklenti size bir kaç farklı tema sunuyor. Özellikle OS X teması size sanki bir uygulama kullanıyor havası hissettirebilir.
  Gmail Counter

  safari eklentisi 4.png
  Tabi Gmail kullanmıyorsanız bu eklenti de pek işinize yaramayabilir. Ancak artık Mail yazılımını pek kullanmıyorsanız ve Safari sürekli açıksa tepede eposta durumunu gösteren bir simge olması oldukça işlevsel gelebilir. Ayrıca yeni eposta geldiğinde yeni bir bar açılıp başlığı gösteriyor. Oldukça kullanışlı olduğunu belirteyim.
  Old Google Image Search

  Google son zamanlarda alıştığımız arayüzünü hep modifiye ederek tarayıcılarımıza yüklenmeye başladı. Bunlardan muhtemelen bilgisayarı en çok yoranı yeni görsel arama arayüzü. Sayfada bir çok betik, görsel ve efekt dönüp dururken işlemciyi gereksiz yere yoruyor ve açıkçası beni de yoruyor. Eski halini daha çok sevenler için bu eklenti arama kısmını eskisi gibi basit ve kullanışlı yapıyor. Yenisine alışanlar için pek gerekli değil haliyle.
  ClickToFlash

  İşte tarayıcıyla beraber gelmesi gereken en önemli, en faydalı, en işlevsel eklenti. Bunsuz bir tarayıcı düşünemiyorum.
  Yazımın başında belirttiğim gibi bu eklentinin aslında eski Safari sürümleri için harici bir eklentisi mevcut. Aynı yazılım Safari 5′e de kurulabiliyor. Ancak bu Safari’nin pek istemediği bir yöntem, zira yaptığımız Safari’ye dışarıdan müdahele etmek. Bu yöntemle flash içerik çok başarılı şekilde filtreleniyor, ancak flash içeriği lazım olduğunda üzerine tıklayınca sizi uzun süre bekletiyor. Açıkçası plaj topunu sık sık görmek canımı sıkmaya başlamıştı.
  İşte bu eklenti sayesinde flash içerikleri engellemek çok daha akıcı bir şekilde gerçekleşiyor. Etkinleştirmek istediğiniz içeriklere tıklayınca eskisi kadar çok bekletmiyor.
  Yazılımın tek yaptığı bu değil. Flash içeriklerde eğer mümkünse video tagini değiştirerek H.264 videosu olarak gösteriyor. Bunu Safari Quicktime sayesinde yerleşik yapabildiği için videoyu izlemek inanılmaz derecede rahatlıyor. Tam ekrana geçerken yavaşlama, takılma olmuyor. Sayfa teklemiyor.
  Eklentinin ayarlarından bağlamsal menüleri etkinleştirdiğinizde istediğiniz sayfaları beyaz listeye alabiliyorsunuz, böylece gezinilmesi imkansıza dönüşen sayfalarda her yere tıklamanıza gerek kalmıyor.
  safari-eklentisi-5.png
  Eklentinin sayfasında etkin, etkin olmayan flash içerikleriyle HTML5 videosuna dönüşen videoların nasıl gözüktüğünü gösteren bir kaç resim bulunuyor.
  Adblock

  Eğer Flash ile rahatsız edici içeriği yok etmek size yetmediyse işte size içerikleri daha da filtrelemek için gereken eklenti. Fazla bir şey söylemeye gerek yok. Eklentiyi kuruyorsunuz ve adres satırının yanında Adblock simgesi beliriyor. Buraya tıklayınca abone olacağınız grupları seçebiliyorsunuz. Abone olduğunuz yerde reklam sitelerinin adresleri bulunuyor ve sürekli güncelleniyor. Eğer sürekli gezdiğiniz siteler yurtdışında ise ilgili aboneliği işaretleyerek güncellenmesini sağlıyorsunuz.
  safari-eklentisi-6.png
  Adblock’un tanımadığı reklamlara da sağ tıklayarak açılan menüde bulunan “Adblock this ad” komutunu uygulayabiliyor ve engelleyebiliyorsunuz.
  Bu eklentinin tek kötü tarafı gezdiğiniz web sitelerinin reklam gelirini engellemiş olmanız. Bazı siteler Adblock kullandığınızı anlayarak sizden engeli açmanızı rica ediyor. Bazıları da içeriklerini göstermiyor. Bu durumlarda sağ tıklayarak açılan menüden “Don’t run Adblock on this domain…” komutunu seçip o sayfadaki reklamların gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz.
  Dikkatli okuyucular farketmişlerdir, yukarıda 6 tane eklentiden bahsettim. Buna rağmen başlığı düzeltmiyorum çünkü bunların arasında Google Reader Styles sadece göz zevk için bulunan bir eklenti. Ancak diğer 5 eklentinin ne kadar işlevsel olduğunu umarım siz de farketmişsinizdir. Eğer benim gibi Adblock Plus ve ClickToFlash yazılımlarını kurmuş iseniz bu eklentileri kurduktan sonra onları kaldırmanızı tavsiye ederim. Her iki yazılımı da Safari içinden ekledikleri menülerde yer alan kısımlardan kaldırabilirsiniz. Bunun için ilgili kısma gidip Uninstall veya Remove düğmelerine tıklamanız yeterli. Artık tüm işi Safari eklentilerine bırakabilirsiniz.
  Sizin de ilginizi çekecek bir çok diğer eklenti için: https://extensions.apple.com/
  Facebook modifikasyonlarından Twitter eklentilerine, Amazon’dan Ebay’e oldukça güzel bir eklenti galerisi sizi bekliyor. 2. 2
  DURİE
  Bayan Üye

  Cevap: Olmazsa Olmaz 5 Safari 5 Eklentisi

  Reklam  mac os x te safari vazgeçilmez bir tarayıcı sistemidir. ancak elbetteki tarayıcıları güzelleştiren de uygulamalar ve tarayıcı eklentileridir bu sayede safariye bir çok özellik kazandırılabilmektedir+ Yorum Gönder
safari eklentileri,  safari eklentiler,  safari eklenti,  safari eklenti ekleme,  EKLENTİLER NERDE SAFARİDE
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi